Organizátora nešťastné meditace považuje za podvodníka
V Peru prý podával psychotropní látky
Moravský Sever č. 26, 25. června 2001, -rj-

ŠUMPERK, PRAHA - Kdo je Petr Chobot, při jehož semináři se předminulou sobotu v Praze čajem z durmanu přiotrávilo přes třicet lidí? "Není to nikdo jiný než podvodník," soudí po svých zkušenostech pětačtyřicetiletá Jarmila Novotná ze Šumperka.

Zatímco čtyřiatřicetiletý "šaman" slibuje lidem zkušenost astrálního cestování, omlazení, zhubnutí a "víry peněz", ve skutečnosti si nezodpovědně zahrává s lidskou psychikou. Lidem, kteří s nimi nemají žádné zkušenosti, podává psychotropní látky. Jedna z jeho klientek se po nich při pobytu v jihoamerické džungli údajně dostala do těžkých psychických problémů, potvrdili to někteří z účastníků zájezdu. "Po návratu skupiny mi bylo řečeno doslova, že se zbláznila," říká Jarmila Novotná. "Kdo je Petr Chobot, na to není jednoznačná odpověď, ale očekával jsem něco jiného, můj postoj se dá označit, jako rozčarování," připouští třicetiletý muž, který z Peru také předčasně odjel. Za přibližně sto tisíc korun měli lidé absolvovat techniky určené k rozšíření vědomí. Pro ayhuascový rituál měli nápoj z omamné jihoamerické liány připravovat indiánští šamani. Skutečnost byla prozaičtější.

Po několika dnech se z jihoamerické džungle někteří lidé raději vrátili domů Proč? "Vědomě lidi zneužívá a manipuluje s nimi" shrnuje svou zkušenost Jarmila Novotná. Hned po příletu do Peru mohla Chobotovy klienty upozornit řada varovných signálů: "Všechno mělo být perfektně zařízené, ale nikdo nás na letišti nečekal. Teprve v hotelu, který jsme si museli sami zaplatit, se tvořil jakýsi program cesty. Museli jsme zaplatit dalších dvě stě dolarů, kromě těch dohodnutých třinácti set." V průběhu prvních tří dnů cesty se lidé dočkali jediného jídla - placky se sýrem. I vodu si museli kupovat sami. Materiální podmínky Chobotovy akce však zdaleka nebyly důvodem, proč jej dnes Jarmila Novotná a zřejmě i další považují za podvodníka. Z ochotného a empatického duchovního učitele se před jejich očima změnil v temného demagoga: "Celé lidstvo je špína a bahno, které je třeba rozšlapat a zlikvidovat. Kdybych Vás tady všechny povraždil, udělal bych vám velkou laskavost," cituje Novotná Chobotovu filosofii. "Když jsem se jej zeptala, jak to všechno souvisí s duchovnem, agresivně mě napadl," vzpomíná s nechutí na svůj zážitek.

Nakonec z Peru, po necelém týdnu společně se svou známou a dalším účastníkem odletěla domů: "Po nás pak odjeli ještě další dva lidi. Zaplatila jsem mu patnáct set dolarů, ale náklady na náš pobyt mohly být snad kolem padesáti dolarů," odhaduje. "Hraje si na to, že žije jen duchovnem, že se v hmotném světě neumí pohybovat. To, co dělá, ale s duchovnem nemá nic společného. Je to podvodník," dokazuje Novotná. Hromadná otrava v Praze na Chobotově semináři není podle ní náhodná: "Vím, že nakupoval ayahuascu v Peru, pravděpodobně mu místo ní prodali něco jiného," říká.

(Jméno citované účastnice Chobotovy akce bylo na její přání změněno. -rj-)