Sedm tun efedrinu

Šumperská kriminálka zatáhla síť a výsledkem jsou čtyři zlikvidované výrobny pervitinu, sedm lidí ve vazbě, zabavená droga atd. atd. atd…., vyšetřování pokračuje. Dobře udělali. Pervitin tu byl příliš dostupný, což určitě napomáhalo k experimentům s drogou lidem, kteří by při vynaložení většího úsilí k jejímu získání na nic podobného ani nepomysleli. Na rozdíl od jednoduché praxe chytání kuřáků trávy v parku zde opravdu policie bojuje proti drogám.

Nedávno jsme o tom s kolegou Michalem diskutovali v práci, potom jsme si vzali k ruce papír, kalkulačku a telefon a začali počítat a uvažovat. A teď se chci s Vámi o výsledek podělit. Posuďte sami: Pervitin se vyrábí z efedrinu a ten se získává lecjak. Všechno se přece nezařídí tím, že se najde benevolentní lékař, který píše a píše Solutan, a stejně tak příhodná lékárna, kde berou recepty, vydávají a nehledí na množství, hlavně že se hýbou obchody….

V České republice je nejméně 30.000 problémových uživatelů drog. Počítejme, že dejme tomu, 70% z nich jsou pervitinisté (u nás v káčku je jich 83%). Počítejme, že každý z těch 70% spotřebuje 5 gramů pervitinu týdně - a to je hodně podsazený odhad. Potom se u nás za rok spotřebuje 5.460 kg pervitinu. Za předpokladu, že z 1 kilogramu efedrinu lze vyrobit nejméně 700 gramů pervitinu, je roční spotřeba efedrinu 7.098 kg. Převedeno na Solutan (0,875 g efedrinu v lahvičce) je to nejméně 811.200 lahviček a protože jsou při získávání efedrinu ztráty, tak ještě více. Za předpokladu výnosu 0,5 g efedrinu z jedné je jich už 1,419.600…, vyrobí se toho tolik vůbec?

Sedm tun efedrinu ročně. Opravdu to spraví pouze Solutan případně další léky, které lze získat bez receptu (Modafen)?

A teď zpět k policii. Kdybychom chtěli opravdu efektivně snížit výrobu pervitinu, chtělo by se asi rozhlédnout jinde, než - s prominutím - po bláznivých lékařích a lékárnících a přiškrtit zdroje základní suroviny (efedrinu), které jsou zjevně jinde.

Velmi bych si přál, aby na těchto výpočtech spočinulo oko vysokého policejního úředníka nebo investigativního novináře, nejlépe obou. Možná by stálo zato, porozhlédnout se po tom, kdo z lidí, kteří se podílejí na oficiální (rozumějme "povolené") výrobě, přepravě, ostraze a obchodu s efedrinem, se mají podezřele dobře a zda je to úměrné jejich mzdám.

Ono sedm tun efedrinu ročně je sedm tun.

Mgr. Petr Hromada

Michal Petřik

K-centrum Domus Šumperk