Obchodníci nabízejí marihuanu na internetu
Blesk (7. 8. 2001)
autor: Vlastimil Staňa

Drogy českým zákazníkům se odesílají ze slovenských pošt

PRAHA - Chcete si zakouřit cigaretu ubalenou z marihuany? Rádi byste obdarovali své kamarády balíčkem opojného kuřiva? Zakladatelé jedné z internetových stránek vám prý konečně nabízejí skvělý kšeft. Stačí poslat e-mail a čekat, až přijde zásilka. Podivným obchodováním se už začali zabývat kriminalisté a také specialisté z protidrogového oddělení celní správy. Autoři a prodavači, kteří se na webové stránce představili veřejnosti jako Lojziq, Judr, Calina, Chmataq a Severqa, tvrdí, že jejich počin je legální a nepostižitelný policií. "I kdyby tomu tak nebylo, tak se nemáte čeho obávat," vzkazují na stránce potencionálním klientům. Podle nich po vyřízení objednávky budou jméno a adresa zákazníka ihned vymazány. Zcela jiného názoru je ale policie. "V některých případech se dají autoři stránek na internetu vytipovat. Pokud tímto způsobem někdo drogy nabízí k prodeji, vystavuje se nebezpečí trestního stíhání," řekl šéf pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček. Někteří kriminalisté se ale domnívají, že může jít také o žert. V minulosti se už podobné legrácky na internetu údajně objevily. Na stránce jsou také informace o kvalitě nabízené marihuany a dalších obchodních plánů. "Travička je to výborná, samozřejmě holandská. Chystáme také prodej semínek a hulícího náčiní," dodávají autoři servru. Objednávky se údajně vyřizují v zahraničí a do České republiky zásilky obchodníci odešlou ze slovenských pošt. "Právě proto se tímto případem budou zabývat také celníci," potvrdil vedoucí protidrogového oddělení Generálního ředitelství cel Bohumír Marek. Jediným omezením, kterým se internetoví drogoví obchodníci prý řídí, je maximální objednávka pěti gramů marihuany. Jeden gram stojí 100 korun, za poštovné a balné si účtují 50 korun. Autoři nepovažují marihuanu za drogu, od prodeje pervitinu a dalších drog se distancují.

***
Internetový drogový obchod: Hlasy radosti i zatracení
Blesk (7. 8. 2001)
autor: (sta)

PRAHA - Součástí internetové stránky, kde se nabízí k prodeji marihuana, je také diskusní fórum. Někteří lidé obchodní počin vítají s neskrývanou radostí, druzí vyhrožují policejním stíháním. Několik názorů, ve kterých lidé, kteří se na internetu představili zkratkami nebo pseudonymy, jsme vybrali.
Zákazník: "Frajeři, posílal jsem objednávku někdy v poledne a zatím žádná odpověď. To máte tolik zákazníků, nebo si z nás děláte pšouky?"
Ojean: "Skutečně to funguje! Objednal jsem si a pořádně zahulil. Díky, kluci. Další objednávku pošlu, až vyberu nějaký prašule."
Rodič 1: "Vy hajzlové, zas...! Doufám, že vás zabásnou, až zčernáte. Takhle magořit dětem hlavy. To si pište, že na vás pošlu policajty!!!"
Rodič 2: "Jsem rodič šestnáctiletého kluka. Připojím se k tomu oznámení na policii."