Na nože
Nedělní Blesk (5. 8. 2001)
autor: Lucie Novotná

Dva lidé, dva názory. Kterému dáte přednost?
Jiří Komorous (40) & Martin Fendrych (44)
Máme šanci zastavit extrémní nárůst počtu drogově závislých v České republice? Je jednou z cest legalizace měkkých drog? Je vůbec marihuana návyková? Novinář a bývalý Rumlův spolupracovník proti šéfovi Národní protidrogové centrály. Dva rozdílné názory na věc. Který z nich je vám bližší?
* 1. Jste pro legalizaci marihuany?
* 2. Je marihuana nebezpečná, či nikoliv?
* 3. Jaký je rozdíl mezi marihuanou a extází, drogami tak oblíbenými mezi českou mládeží?
* 4. Je marihuana lákavá právě proto, že je zakázána?
* 5. Jen vloni na drogách skončily další čtyři tisíce mladých lidí, každý druhý český chlapec či dívka má s drogou zkušenost už v sedmnácti letech. Dočkáme se lepších časů a co je pro to třeba udělat?

Martin Fendrych, bývalý náměstek ministra vnitra, dnes novinář
1. Ano. Je-li legální pití alkoholu, nechápu, proč by čeští občané nesměli kouřit marihuanu. Podle dostupných, po léta prováděných zkoumání marihuana nepoškozuje mozek a nevzbuzuje závislost. Obsahuje více karcinogenů než tabák, ale to není důvod k zákazu, jen důvod k varování.
2. Nebezpečné je kdeco, třeba jízda autem. Nebezpečné může být i jít po chodníku nebo hrát hokej. Každý, kdo si drogou nahrazuje normální prožitek, je ohrožen. Marihuana je ale podle mého názoru méně nebezpečná než alkohol.
3. Podle mých vědomostí je o extázi daleko méně relevantních informací než o marihuaně, která je už desítky let odborně zkoumána. Odborníci tvrdí, že ani extáze není návyková. Krom »rauše« ale také může způsobit dehydrataci organismu.
4. Určitě jí to mezi mladými lidmi prospívá.
5. Skončit s pokrytectvím. Nelhat lidem, že je marihuana nebezpečná a že se z ní »musí přesedlat« na tvrdé drogy. Nespoléhat na represi u lidí, kteří užívají tvrdé drogy. Odvážit se spolehnout na to, že se každý má právo rozhodovat sám za sebe. Ukazovat natvrdo, jak živoří lidé na tvrdých drogách. Rozlišovat tvrdé a měkké drogy. Nabízet dětem alternativu, vést je k tomu, aby hledaly smysl života, aby věděly, proč se narodily, proč jsou na světě, a že není všecko jen »nevaž se, odvaž se«, ale že možná daleko větší uspokojení přináší ochota dělat víc pro druhé než pro sebe. Naivní, že? Ale není to o nic naivnější než lidem na drogách nabízet kriminál.

***
Podplukovník JUDr. Jiří Komorous, ředitel Národní protidrogové centrály
1. Ne, nejsem pro legalizaci marihuany ani dalších drog a nejsem ani pro dekriminalizaci.
2. Marihuana je nebezpečná. Po jejím užití se může objevit tachykardie, subjektivně se projevují závratě, při vyšších dávkách až poruchy rovnováhy a třes rukou. Po velmi vysokých dávkách může vzniknout toxická psychóza s paranoidním laděním, pocity depersonalizace. Mohou se rozvinout projevy úzkosti i těžké stavy paniky s dezorientací v čase a prostoru. Při experimentování může uživatel trpět bolestmi hlavy, pískáním v uších, neschopností se soustředit a správně rozhodovat.
3. Marihuana je halucinogenní droga, která se kouří, případně jinak konzumuje pro »pohodu«. Extáze je droga stimulační, která patří od počátku k taneční scéně. Obě vyjadřují životní styl mladých lidí.
4. Myslím si, že ne. Tento argument může posloužit jako výmluva některých kuřáků, ale jinak si myslím, že to rozhodně nebude hlavní důvod, proč je marihuana tak rozšířená. Lákavá je i proto, že se o ní hovoří jako o tzv. měkké droze nebo droze s akceptovatelným rizikem.
5. Při odpovědi listuji časopisem, který informuje o dění na hudební scéně. Podle obsahu usuzuji, že jeho čtenáři budou i ve věku 17 let. Myslíte si, že chlapec či dívka, kteří se mimo jiné dočtou, jak se správně kouří »tráva«, že při návštěvě Amsterodamu je nejzajímavější Muzeum marihuany, Muzeum magických hub, Muzeum erotiky a sexu a teprve na čtvrtém místě je Muzeum van Gogha, nebudou mít chuť si trávu vyzkoušet? Dokud v naší společnosti bude normální drogy »brát«, tak budeme na ty lepší časy dlouho čekat.