Stát platí nepříliš známý časopis proti drogám Půl milionu korun má letos od ministerstva školství obdržet na svou činnost čtvrtletní časopis Závislosti a my. Školám, které ho mají zdarma dostávat, ale chodí nepravidelně.

http://www.lidovky.cz/dnesni.asp?r=adomov&d=3.3.2001#LA2001_L053A04A


PRAHA - Kdo dostává od ministerstva školství nejvíce peněz na programy prevence? Letos je to časopis, který vychází jen čtyřikrát do roka a z jehož obsahu jsou odborníci rozpačití. Čtvrtletník Závislosti a my, který vydává známý odpůrce drog a přívrženec represe Jiří Vacek, dostal loni dotaci osm set tisíc korun. Nyní mu úředníci "odklepli" další půlmilion. V letošním roce je to dokonc
e nejvyšší dotace, kterou chce ministerstvo v rámci programu "prevence ve školství v oblasti sociálněpatologických jevů" udělit. Mnoho jiných projektů přitom ministerští úředníci musejí každoročně kvůli nedostatku peněz odmítat. "Je to časopis, který nemá v ČR obdoby. V loňském roce byl velmi pozitivně hodnocen ze strany učitelů jako přínos pro prevenci sociálněpatologických jevů. Všechny střední školy ho dostávají zdarma," vysvětluje důvody udělení dotace Jindřich Frič z odboru mládeže. Podle informací od vydavatele časopisu Jiřího Vacka se barevného magazínu tištěného na křídovém papíře tiskne čtyřikrát do roka asi deset tisíc výtisků. Mají ho dostávat střední školy, resort zdravotnictví, vnitra, armáda a knihovny. Většina představitelů škol a knihoven, které LN oslovily, se však shoduje, že jim časopis nechodí. A pokud ano, tak nepravidelně. "Za to nemohu. Dostávám databázi adres od státních úřadů a na ty to posíláme," vysvětluje vydavatel Vacek. I reakce na obsah časopisu jsou většinou negativní. "Časopis ve srovnatelné kvalitě by za takové peníze zvládli vyrábět i žáci základní školy. Některé články jsou úplně otřesné. Navíc ukazují jednostranný pohled na problematiku," vysvětluje své výhrady psycholog Jan Rychlík z pražského gymnázia Pod Vyšehradem. "Časopis dostáváme velmi chaoticky, takže nelze spoléhat na soustavnou práci s ním. Občas tam ale jsou zajímavé články," líčí Naděje Křížová z pražského gymnázia ve Špitálské ulici. Podle knihovnice Ladislavy Matznerové z pražského gymnázia v Botičské ulici tamní studenti časopis nečtou. "Mimo jiné i proto, že v něm jsou často propagační materiály," popisuje Matznerová.

Nic z toho nemám, říká vydavatel

Do časopisu přispívají většinou jen příznivci tvrdé protidrogové represe: téměř v každém čísle má článek š
éf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, který je zároveň členem redakční rady. V redakční radě jsou v tiráži uvedeni i někteří poslanci: Miroslav Kalousek, Přemysl Sobotka a Petra Buzková. "Beru to jako projev solidarity s touto činností," vysvětluje svou účast Kalousek. Jiří Vacek je známý tím, že kritizuje, když si lidé "vydělávají" protidrogovou prevencí. "Divím se, že ministerstvo školství vynakládá peníze na diskuse studentů s legalizátory drog. Nejsou to mimochodem peníze malé, protože tito pánové již pochopili tržní mechanismus a za blbce prohlásili ty - tedy i mě, kteří s dětmi pracují zadarmo," řekl Vacek před časem na protidrogové konferenci. Pokud jde o "jeho časopis", Vacek říká, že z jeho vydávání nic nemá. "Ten časopis je nevýdělečný. Financují ho inzerenti. Od ministerstva školství dostáváme peníze částečně na distribuci (11 korun na výtisk) a redakční práci," říká Vacek. Jaké jsou náklady na výrobu jednoho čísla, ale sdělit odmítl.

Lucie Tvarůžková