Liberec ztratil pobytové protidrogové centrum
Mladá fronta DNES, Kraj Liberecký (3. 7. 2001)
Autor: David Štverka

Tvrdou ránu dostala liberecká protidrogová scéna. Pobytová část centra Locus, dnešní sdružení Příležitost, ukončila činnost.

Liberec - Sdružení totiž nemá kde pracovat. Do konce června nesehnalo dům, do nějž by se ze stávajících prostor, v nichž mu končil pronájem, mohlo přestěhovat. Centrum, do nějž vozili rodiče své děti z nejrůznějších koutů republiky, propustilo klienty, a zrušilo léčbu. Je prázdné. A jeho zaměstnanci, uznávaní odborníci liberecké protidrogové scény, bez práce. "Skončili jsme. Je to škoda. Za tři roky, co tady působíme, se u nás léčilo kolem sto dvaceti narkomanů. Navíc mladistvých, kteří pomoc hledají v České republice jen s obtížemi," uvedl vedoucí centra Ivo Lánský. "Jenom na tento rok nám Meziresortní protidrogová komise při Úřadu vlády schválila projekt za dva miliony korun. Už ho nemá kdo udělat." Protidrogoví odborníci hovoří o katastrofě. "Je to nepříjemná skutečnost a jednoznačně negativní zpráva. Zánik pobytového centra a ztráta lidí s tolika zkušenostmi znamená citelné oslabení místní protidrogové scény. Je to škoda. Ve své oblasti nemají za sebe náhradu," sdělil vedoucí libereckého K-centra Jan Řičář.

Příležitost vznikla z pobytové části protidrogového centra Locus, odtrhla se tak od libereckého diagnostického ústavu, pod nějž Locus spadal a musela se ze svého stávajícího prostředí vystěhovat. "Naše hledání ztroskotalo na přístupu Občanského sdružení Kolpingovo dílo České republiky. To nám slíbilo, že pokud seženeme náhradní dům, dostaneme na něj peníze. Když jsme bydlení skutečně sehnali a stačilo vše jen podepsat, přestali s námi komunikovat," vysvětlil Lánský.

Genereální sekretář Kolpingova díla Libor Havlík se brání. "Příležitosti jsme skutečně slíbili, že jim při hledání nového domu pomůžeme. Chtěli jsme jim ho i zaplatit, potíž však byla v tom, že všechny budovy, které nám předkládaly, byly moc drahé. Prostě jsme si je nemohli dovolit," poznamenal. "Snaha byla, pomoci měl ale také stát. Je nám líto, že to s pobytovým centrem takto dopadlo. Víme, že ti lidé jsou schopni narkomanům pomáhat. Dokážeme si představit jejich pocity. Sami děláme podobnou práci. Nad finanční limity jsme ale v naší pomoci jít nemohli."

Pobytové centrum předá Příležitost diagnostickému ústavu. "Uděláme inventuru a všechno předáme. Sdružení zachováme, ale nebude už vyvíjet žádnou činnost. Pokud přijdou lepší časy, třeba ho vzkřísíme," řekl Lánský. "Dovedu si představit, že by k tomu došlo. Šlo by to ale jen velice těžko. Vždyť se nám rozutečou všichni odborníci. Nezaměstnaným nikdo zůstat nechce. Stále jsme věřili, že to pro nás dopadne dobře. Bohužel se tak nestalo."