Marihuana: strašák, nebo strašidlo?
Květy (27. 9. 2001)
autoři: Jana Flasková a Ivo Bartík

"Před pěti lety mi doktoři našli pokročilou Bechtěrevovou chorobu," napsal nám čtenář Jaroslav M. (73) z Brna. "Od té doby jsem marně zápasil s krutou bolestí. Když přestala pomáhat i půllitrovka slivovice denně, přišla vnučka s podivně vonící mastičkou - drcená marihuana utřená se sádlem. Ulevilo se mi a nedám na ni dopustit!"

Jaroslav M. nám napsal proto, aby podpořil po volení marihuany k léčebným účelům. "Když je člověk smrtelně nemocný, nemá nikdo právo brát mu, co mu uleví," píše. Náš čtenář možná neví, že léky se z konopí ve staré Číně připravovaly už před 4 000 lety a v Evropě už před 400 lety. I britská královna Viktorie na radu své ho lékaře užívala hašiš! Konec lékům z marihuany přineslo až 20. století; podle zastánců konopí prý pro to, aby měly farmaceutické koncerny zaručené zisky.

Z konopí je dobré kakao
Dnes je vztah lékařů k marihuaně dost rozpačitý: obvykle uznávají, že může pacientům s rakovinou, AIDS a podobně ulehčit život. Zároveň však tvrdí, že deriváty konopí nejsou natolik od zkoušeny, aby se dalo vyloučit riziko vedlejších účinků. Pro řadu mladých lidí ovšem marihuana dávno není tabu. Pavel K. (23) z Plzně ji pěstuje už několik let. Jeho balkón se podobá malé zahrádce. Květiny, které se na něj nevešly, zdobí vnitřek by tu. "Konopí nepěstuju jen pro jeho halucinogenní účinky. Je z něj i výborné kakao. Připravuje se z plnotučného mléka, vanilky, medu a pár lístků ,marjánky`. Problém je, že se u nás dostane většinou jen odstředěné mléko. To pak kakao nestojí za nic! Pro to do hrnce přidávám máslo," stěžuje si Pavel K. Vysvětluje, že psycho aktivní látka nacházející se v trávě a hašiši není rozpustná ve vodě. Zato v olejích, tucích a alkoholu si libuje. "Koukej, ve městě jsem sehnal kuchařku. Je v ní spousta receptů z konopí," ukazuje mi pěstitel malou brožuru, kde se dočtete jak připravit konopný koktejl, zmrzlinu, kandované květy, čaje zmírňující sucho v krku či tak-zvané skřítkovo potěšení (konopnou kávu v irském stylu).

Deset metrů a dost?
Pavel K. svou zahrádku miluje. Dává si ale pozor, aby nebyla větší než 10 x 10 metrů - pak by prý mohl být trestně stíhán. "Pokud máte pár kytek, nemělo by se nic stát. Ale kamarád jich pěstoval víc. Pořídil si skleník a ve dne v noci jim svítil. Pak totiž rostou rychleji. Jeho koníček neušel lidem z okolí. Nahlásili ho a vidíš - dneska sedí!" říká Pavel. Nechá mě udělat pár snímků rostlinek, které přestěhoval do obýváku. Sám ale do záběru nechce; příliš se bojí, že poputuje za kamarádem do vězení. Také na fotografování konopné zahrádky platí přísný zákaz. "Lidé ji mají na očích. Můžou poznat, že je to moje. Co je v bytě, si klidně foť, ale neopovaž se na balkón!" vyhrožuje. Mezitím vaří mléko s přísadami. "Kakao je hotové. Pojď ochutnat." Nedůvěřivě přičichnu k hrnku. Tekutina zvláštně voní. Trochu po vanilce, trochu po něčem neznámém. Má ale vynikající chuť a osvěžující účinky. Pavel nelhal. Druhý den mu volám.

Ryba na balkóně
Zvedne telefon a po pozdravu zavládne ticho. Ptám se, co je. "V noci jsem tě viděl v televizi. Vykřikovala jsi tam moje jméno. Jdi do háje!" Uklidňuju ho, že to není pravda. Nic takového jsem neudělala. Po půlhodině se zdá, že mi věří. Odmlčí se. Pak povídá: "Naproti v baráku jsou pankáči a natáčejí si mě na kameru. Rybičku z konopných semínek, kterou mám na balkóně, už jsem viděl v televizi. To tam dali oni. Nevím, jak se jim to povedlo. Jdou po mně!" říká skálopevně přesvědčený Pavel. Vysvětluju, že se mu asi něco zdálo, nebo zase zkoušel nový recept. Trvá na svém a je ochoten se hádat. Raději se loučím...

Pro nemocné? Ano!
Jak Pavlův příklad ukazuje, ne ní marihuana zcela nevinná rostlinka. Co ale škodí jako "fet", může pomáhat jako lék. Profesora Petra Višňovského z Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové jsme se zeptali:

* Jsou marihuana či její komponenty obsaženy v u nás používaných medikamentech?
"U nás ne, v zahraničí ano. Jsou to dva léčivé přípravky: Marinol - obsahuje syntetické delta-9-THC - který je registrován v USA, Kanadě a v Německu k terapii nevolnosti vyvolané chemoterapií u pacientů s rakovinou a ke zvýšení chuti k jídlu u pacientů s AIDS, a dále Cesamet - obsahuje syntetický kanabinoid nabilon - který se používá v Kanadě, ve Velké Británii a ve Švýcarsku ke zmírnění nevolnosti vyvolané léky proti rakovině. Další látky odvozené od přirozených sloučenin v konopí jsou testovány."

* Zkoumá vaše pracoviště marihuanu?
"Experimentálně zatím ne, sledujeme vývoj v této oblasti a máme připravenou studii hodnotící účinky konopí. Na této problematice hodláme spolupracovat i s dalšími odborníky."

* Považujete legalizaci marihuany pro léčebné účely v míře obdobné jako v Kanadě za prospěšnou?
"Ano, vyplývá to i z výsledků dosud publikovaných v odborném tisku. Kanada je dosud jedinou zemí, která konopí pro léčebné účely legalizovala. Pacienti si tam mohou po doporučení nejméně dvou lékařů konopí sami pěstovat nebo je pro ně vy pěstováno. Také některé státy v USA ho pro používání v medicíně povolily, ale Nejvyšší soud USA jeho používání letos v červnu opět zakázal. V Nizozemsku je sice užívání a za určitých podmínek i prodej legalizován, ale pro použití v medicíně konopí oficiálně schváleno není. Na základě informací z odborného tisku konopí zcela jistě zmírňuje příznaky ně kterých onemocnění. Proto by se pacientům trpícím takovými onemocněními mělo umožnit legálně ho užívat. Je jen věcí státních orgánů, jak zajistí, aby ne došlo k jeho zneužívání, jako je to zajištěno například u morfinu. Do budoucna je však nutné pokračovat ve výzkumu a hledat takové látky na bázi látek ob sažených v konopí, které budou mít co nejméně nežádoucích účinků a u nichž nebude riziko zneužití, jako je tomu právě u konopí."

Alkohol je horší

* Nedělá se z marihuany strašák, zatímco jiné drogy - extáze, pervitin, nikotin - jsou na okraji pozornosti?
"Podle mého názoru je marihuana v dlouhodobé časové projekci asi méně nebezpečná než alkohol - z hlediska účinků na nervový systém i další, na příklad játra - a méně nebezpečná než kouření cigaret - z hlediska účinků na dýchací cesty či na srdce a cévy. Extáze a pervitin jsou nebezpečné patrně spíše při jednorázovém předávkování. U extáze může být nebezpečné prostředí, ve kterém se používá, nejčastěji různé taneční párty, kde hrozí přehřátí organismu, nedostatečný příjem tekutin až vyčerpání organismu. Podobně je tomu u pervitinu, jehož používání však často vede až k závažným psychickým problémům, jako stihomam a další. Je však třeba respektovat názor, podle kterého k dvěma už legalizovaným nebezpečným drogám - alkoholu a tabáku - není vhodné široce legalizovat i třetí: marihuanu. Navíc ještě nemáme spolehlivé zprávy o následcích dlouhodobého zneužívání marihuany."

* Co říkáte názoru, že by člověk měl užívat jen takové látky, na něž jsou jeho geny zvyklé, tedy u nás především alkohol?
"Problematika ,alkoholových genů` je složitá. Pokud se však týká mozkových struktur, jež máme po svých předcích už milióny let, zde lze zjednodušeně říct, že struktury reagující na drogy máme pro všechny základní typy drog po celý ten čas v nervovém systému přítomné. To platí pro marihuanu stejně jako pro alkohol, nikotin, opiáty i halucinogeny. Proto zmíněný názor nepokládám za správný."