LIDOVÉ NOVINY, 16. 11. 2000

Ministři začali podporovat radikální odpůrce drog

Souboj o přízeň politiků vládní strany vyhrálo sdružení, které neuznává léčbu narkomanů a žádá pro ně přísné tresty


Boj o politický vliv. Dva rozhádané tábory bojovníků proti drogám se snaží dostat co nejblíže k politickým špičkám. Ministři Březina a Gross minulý týden podpořili sdružení, které požaduje nejpřísnější tresty i pro uživatele lehkých drog.

PRAHA - Špičky ČSSD a vlády Miloše Zemana daly minulý týden jasně najevo,
jak si představují boj proti drogám. Podpořili jeden z nejradikálnějších protidrogových spolků sdružení Rodiče proti drogám. Současné drogové zákony, které mnozí označují za velmi přísné, jsou pro toto sdružení naopak mírné. Sdružení například požaduje, aby byl tvrdě potrestán každý, kdo poskytne někomu jinému byť jednu cigaretu marihuany. Představitelé navíc ostře napadají protidrogová léčebná centra. Tvrdí o nich, že neléčí, ale naopak podporují mladé lidi v braní drog. "Současná právní úprava se nám nelíbí. My bychom byli daleko přísnější. Současné protidrogové organizace, které dostávají miliony od státu, jsou spíše prodrogové. My nerozlišujeme tvrdé a měkké drogy. Všechno je na stejné úrovni. Neexistuje systém, jak tvrdí například Drop-In, že se z heroinu dá přejít na marihuanu a tak se vyléčit," říká o svých postojích hlavní představitelka sdružení Rodiče proti drogám Eva Šimsová. "Máme informace od rodičů, jejichž děti se léčily v Drop-In, a ti říkají, že jejich děti jsou tam povzbuzovány, aby braly drogy," dodává.

Gross a Rodiče proti drogám

Minulý týden převzal nad akcí tohoto sdružení záštitu ministr vnitra Stanislav Gross. V pátek odměnil žáky základních škol, kteří soutěžili o nejlepší protidrogovou slohovou práci. "Jsem velice rád, že v České republice existuje skupina lidí, která je ochotna pomáhat jiným," pochválil Gross sdružení Rodiče proti drogám. V pátek pořádalo sdružení na pražském Výstavišti "mezinárodní konferenci". Na seznamu hostů byl zapsán ministr bez portfeje Karel Březina, který
má ve vládě na starosti mimo jiné právě boj proti drogám. Konference se nakonec nezúčastnil. Místo něj agitovala za nekompromisní potírání drog poslankyně ČSSD Jana Volfová za stínovou vládu žen. Na konferenci vystoupili například šéf policejní protidrogové centrály Jiří Komorous nebo lidovec Jiří Vacek, který je znám jako nejvýraznější zastánce drogové represe. "Pokud bereme nad někým záštitu, znamená to, že s jeho myšlenkami se většinově ztotožňujeme," vysvětlila LN členka stínové vlády a poslankyně ČSSD Jana Volfová.

Kdo má jiné názory, nesmí mezi nás


Sdružení odmítlo na svou konferenci pozvat své "názorové protivníky". Šéf sekretariátu vládní Meziresortní protidrogové komise Josef Radimecký, který je nejvýše postaveným "protidrogovým" úředníkem, sám požádal o to, aby mohl na konferenci přijít. Dostal ale vzkaz, že pro něj není v sále místo. Stejný vzkaz dostal i Aleš Kuda z občanského sdružení Sananim, které se zabývá léčbou narkomanů. Na konferenci se nedostali ani další, liberálnější drogoví odborní
ci. "Proč jsme je nepozvali? Protože tu nechceme žádné lidi, kteří nemají stejné názory jako my," vysvětlila Šimsová. "Samozřejmě že primární prevence je nutná. Ale v tom, jak ji dělá tato militantní skupina, nevidím žádný smysl. Oni napadají a urážejí další organizace, které se drogovou problematikou zabývají, místo toho aby s nimi úzce spolupracovali," uvedl Kuda ze sdružení Sananim. Radimeckému připadá nebezpečné, že politické špičky dávají takový prostor pouze jedné straně. "Sdružení Rodiče proti drogám se snaží řešit problém drog laicky. Volají po jednoduchém řešení, které neexistuje. To se ukázalo všude na světě. Různé názory patří k demokracii, ale na druhé straně je nebezpečné, že si dokážou na svou stranu takhle snadno naklonit část vlády," uvedl Radimecký. Na celé věci je zarážející i fakt, že například ministr Březina nedal od chvíle, kdy je ministrem, prostor nikomu jinému než sdružení Rodiče proti drogám. "O schůzku s panem ministrem žádáme již několik měsíců. Naprosto marně," potvrdila výkonná ředitelka Asociace nezávislých organizací Sylva Kolářová.

Jan Kubita, Lucie Tvarůžková