Módní drogy
100+1 zahraniční zajímavost, autor: Time, New York

Hitem sezony v oblasti drog jsou docela obyčejné prášky proti bolesti. Neznamená to, že by se snížila poptávka po ketaminu, extázi, DMT, kokainu či heroinu. Je to módní vlna, která zasáhla především umělce a další významné osobnosti.

Tabletky proti bolestem předepisované lékařem se staly módou v umělecké a takzvané lepší společnosti USA. Je to jako návrat do šedesátých let minulého století, kdy v módě byly léky Demerol, Valium či Seconal. Dnes jsou to přípravky Vicodin a opět Valium. Jedním z jeho vyznavačů je zpěvák Eminem, který si název Vicodin dokonce dal vytetovat na levou paži a v duetu s Eltonem Johnem na předávání cen Grammy dokonce rappoval: "Jsem zvyklý na tisíc pilulek."

DROGY, KTERÉ LETÍ
Kokain je dnes tak trochu passé. O extázi se říká, že je pro dospívající děti. Módní zůstává ketamin neboli "káčko" používaný původně ve veterinárním lékařství k uspávání velkých zvířat či k uklidňování koní a také jako humánní anestetikum na vietnamských bojištích. Přináší pocit odpoutání od vlastního těla, divokou euforii a nakonec halucinace. Nově se na výsluní probojovávají prášky, které kdysi v souvislosti s Elvisem Presleyem či Liz Taylorovou budily senzaci. Mladí herci, začínající, ale i slavní zpěváci svorně polykají pilulky proti bolestem - Michael Jackson, Anna Nicole Smithová, Chevy Chase či Brett Favre patří k vyznavačům pilulek stejně jako Melanie Griffithová či Matthew Perry.

PILULKY JAKO DROGY
Užívání pilulek, podobně jako mnoha jiných drog v minulosti, se rozšířilo po celém světě z Nizozemska. Průzkumy potvrdily, že v roce 1998 užívalo piluky proti bolestem k jiným než léčebným účelům kolem půl druhého milionu Američanů. Proti roku 1990 to byl trojnásobný počet. Důvody pro užívání pilulek ne k léčebným účelům, ale jako drogy jsou v zásadě dva. Řada lidí je užívá, aby prodloužili vyprchávající účinky jiné drogy (například extáze) nebo aby znásobili účinky tvrdých drog. Jde hlavně o heroin. Dalším důvodem je jejich legálnost. Nepůsobí společenské stigma. Nemohou vás kvůli jejich používání pronásledovat, vyslýchat či dokonce trestat. Abyste dostali léky Vicodin či Valium, nemusíte vyhledávat drogové dealery, i když už i oni jsou dnes schopni vám je opatřit. Prostřednictvím dealarů se například dostalo do oběhu na sedm set tisíc prášků Vicodinu, které dodal dealerům jeden zaměstnanec kliniky.

JAK PŮSOBÍ
V Evropě lék Vicodin k dostání není. Lékaři předepisují místo něj tablety s podobným účinkem, ale jiným názvem. Jak Vicodin, tak opiátové prášky proti bolesti obsahující morfin nebo heroin jsou nebezpečné, protože vypadají nevinně, jsou předepisovány lékaři a velmi lehce se na ně zvyká. V podstatě působí tak, že blokují cesty, kudy procházejí bolestivé podněty do míchy a do mozku. V mozku pak otevřou brány přílivu dopaminu, z něhož se tvoří noradrenalin a dále adrenalin. Člověk má pocit, že je nabitý energií, šťastný a spokojený. Mozek si na tyto příjemné pocity zvyká velmi snadno, a pokud se příliv dopaminu zastaví, chybí mu a dožaduje se ho. V USA už dokonce v Kalifornii existuje klinika pro vznešenou klientelu Promises Malibu, kde se pacienti podrobují odvykací léčbě od pilulek proti bolestem. Někdy začíná návyk neúmyslně. Stačí brát tyto prášky delší dobu po operaci, léčit si bolavá záda a podobně. Ne každý, kdo je pár týdnů užívá, se stává na nich závislým. Ale bývá to často. Většina lidí návyk nezíská kvůli nemoci. Užívání pilulek je prostě nový jev v oblasti drog. Něco, co lidé důvěrně znají ze starých románů (připomeňme slavnou knihu Jacqueline Susannové Údolí panenek ze šedesátých let) či třeba ze vzpomínek na Elvise Presleyho. Přebrat dávku pilulek je dost obtížné. To už musíte mít opravdu sebevražedné sklony a kombinovat je s jinými drogami nebo s alkoholem. Dostanete-li prášky na předpis, nemusíte mít ani obavy z nekvalitní dávky. A tak není divu, že pilulky získávají nové a nové přívržence a zdá se, že tento trend bude pokračovat.