Skrytá reklama marihuany politiky vůbec nezajímá
Liberecký den 20. 9. 2001
autor: (med)

Liberec - Trafika na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci rozšířila sortiment. Kromě knížek, novin, časopisů a křížovek si zde zákazník může zakoupit malé či vodní fajfky, papírky na balení jointů či miniaturní "konopné" tabatěrky. Z jejich obsahu by si ale vášnivý kuřák dýmek nepokouřil ani při šálku espresa. "Tento způsob podnikání není v rozporu se zákonem,"
řekl na obranu podnikatelky Jiří Vacek, člen zastupitelstva a poradce ministra vnitra. "Celkově to však napomáhá a podporuje činnost, kterou nemám rád. Podle mého názoru nelze odsuzovat jednoho člověka, ale stát, jehož přístup k drogové problematice je velmi liberální a nezodpovědný, hlavně vůči rodičům a mládeži," míní Vacek.
Takzvané hempové shopy, v nichž kuřáci marihuany najdou různé doplňky kromě drogy, podle okresní protidrogové koordinátorky primární prevenci nesabotují. "Nabízí se přirovnání k prodeji a reklamě na cigarety nebo alkohol. Tu také děti a mládež vidí, a přitom zmíněné drogy - pro dospělé legální - jsou pro ně nelegální," uvedla Alena Švejdová.
"Ve srovnání s jinými problémy, jež jsou ještě před námi, se mi to jeví jako malichernost," konstatovala Švejdová. Připustila však, že zatím se nikdo tímto problémem nezabývá a neřeší ho.