Jak se stát antidrogovým guru

To svinstvo je dneska všude. Narážíš na ně v reklamách, ve filmech, a dokonce i mezi svými kámoši... Ale ty si chceš uchovat čistou mysl, tělo i ducha. Jak na to? Rolling Stone to samozřejmě ví a taky ti to poví.

hl  foto:  -

Žij ve virtuální realitě bulvárních plátků
Když zrovna nezaplňují hodnotné čtvereční centimetry nějakého sloupku srdcervoucími zkazkami o hysterce, která tvrdí, že čeká dítě s Karlem Gottem, vytáhnou si bulvární noviny jiné téma. Metodou náhodného výběru, pochopitelně. Před čtrnácti dny byli na pořadu dne squatteři, tento týden jsou to levičáčtí demonstranti, kteří jsou navíc všichni do jednoho také ekologickými aktivisty... Přesně takové noviny MUSÍŠ ČÍST a VĚŘIT JI
M. Ano, a samozřejmě musíš zbožňovat Lucii Bílou. A dál? V každém případě bys měl zastávat názor, že se nikdo nesmí posmívat T. G. Masarykovi a Václavu Havlovi, protože to ohrožuje demokracii.

Staň se politikem
Zařiď, aby tě zvolili do... No, to je jedno. Prostě - aby tě někam zvolili. K tomu budeš potřebovat několik základních frází, z nichž sestavíš svůj politický program. Jeho důležitou součástí bude i tvé nečekaně novátorské politické tažení proti drogám. Jsi jediný, kdo hrozbu jménem drogy jednou pro
vždy vymete z téhle republiky. Nikomu před tebou se to nepovedlo, ale ty to určitě dokážeš. To proto, že máš kouzelnou moc, díky níž můžeš nechat problémy zmizet. Jednoduše, budeš jen hodně křičet a vyhrožovat každému na potkání vězením nebo vyhazovem ze školy. Dav tě za to bude milovat a na stranickém sjezdu sklidíš pochvalu. A brzy se zařadíš mezi politickou špičku země.

Ignoruj výsledky vědeckých výzkumů
Je nezbytné, abys přehlížel veškeré vědecké důkazy o tom, že marihuanu lze využít při léčbě deprese, roztroušené sklerózy, AIDS, chronické fyzické bolesti, zrakových vad a celé řady dalších zdravotních potíží. Stejně tak musíš ignorovat pozitivní výsledky LSD terapie prováděné v šedesátých letech na duševně chorých pacientech. Jenom si představ, že by
trpícím lidem bylo povoleno užívat drogy, které jim pomáhají... Tohle rozhodně nemůžeš připustit. A proto pokaždé, když se někdo jen zmíní o této možnosti, začni křičet a křič tak dlouho, dokud nesklapne.

Dělej to jako Elvis

Elvis se v sedmdesátých letech
za prezidenta Nixona stal oficiální figurou vládní protidrogové propagandy. Takže, pokud se jí chceš dnes stát ty, každé ráno si opakuj následující mantru: "Legální drogy jsou dobré, nelegální špatné." Přesně to si myslel božský Elvis. Jistě, o sedm let později umřel zadkem vzhůru na podlaze svého luxusního záchodu. Byl totiž závislý na lécích na předpis. Patolog mu našel v žaludku celkem čtrnáct různých toxických látek, ale on nedělal přece nic nelegálního, že?

Uváděj teorii do praxe

Každý den udělej něco, co pomůže tvé věci. Třeba sváděj všechno, co tví s drogami flirtující kamarádi zapomněli udělat, na ztrátu krátkodobé paměti. Pokud máš liberální rodiče, kteří si k večerní sklence piva rádi zakouří dobrého džointa, vyhrožuj jim, že na ně pošleš poli
cii. Navštěvuj všechny možné afterparties a spřátel se s lidmi "na dojezdu". Pak jim udělej kázání o nebezpečí extáze. Pokud se ti v klubu pokusí nějaký dealer prodat pilulku, tak mu velmi nahlas řekni: "Děkuji, nechci! Nepodílím se na zneužívání látek, které jsou zakázané a nebezpečné."
Je to snadné, jenom se nebát a začít.

Chceš-li být protidrogový guru, nikdy nesmíš...

Přiznat, že tě před pár lety v Thajsku chytili se "srandovní" cigaretou v ruce. Ale ty jsi přece nešlukoval, takže v podstatě o nic nejde.
Ukázat rodičům fotku z dovolené u moře, kde stojíš vedle chlápka v saku z bílé krokodýlí kůže, který ti sliboval, že si "báááječně užiješ".
Mimoděk dělit hromádky soli, kterou číšník omylem rozsypal na ubrus, do rovnoměrných lajniček, když zro
vna večeříš s křesťansky založenými rodiči své drahé "polovičky".
Vzpomínat na své oblíbené benzinové čerpací stanice s čtyřiadvacetihodinovým provozem a na dobroty, které tam prodávají. Nanejvýš můžeš se slzou v oku pronést: "V aralu v Holešovicích měli vž
dycky takový velikánský zákusky."

Luděk Staněk
šéfredaktor časopisu Rolling Stone