Scientologové se angažují v protidrogové kampani
Zpravodajství ČTK (12. 7. 2001), autor: Petr Veber

PRAHA 12. července (ČTK) - Takzvaná scientologická církev se zapojila vlastními aktivitami do protidrogové kampaně. Zatím se soustřeďuje na prevenci, ale její český mluvčí Jiří Voráček nevylučuje i rehabilitaci, v zahraničí již po léta praktikovanou. "Jsme proti drogám, a to i proti psychiatrickým - všechny ovlivňují tělo i mysl. To je naše misie," řekl ČTK.
V některých státech byla scientologie oficiálně uznána za náboženství. Současně však čelí i názorům, že jde o nebezpečný psychokult, že její působení je na okraji extremismu a že je motivováno hmotnými zájmy.
Scientologové tvrdí, že jejich protidrogové programy mají sedmdesátiprocentní účinnost, zatímco jiné mají podle nich většinou patnáctiprocentní, maximálně padesátiprocentní účinnost. "Chceme se podílet na tom, aby se naše civilizace nestala drogovou kulturou, cílem není dostat někoho mezi scientology," prohlásil Voráček.
Preventivní působení spojují scientologové s přísunem názorných informací o tom, jaký má droga konkrétní negativní vliv na lidské orgány. Odstranění závislosti praktikují zbavením člověka zbytků škodlivých látek a drog z tukových tkání, kde se usazují. Prostředkem je saunování.
"Nejde o převratný biochemický objev, ale náš zakladatel Ronn Hubbard ho dále propracoval. Po vědecké stránce je to prozkoumáno, v USA akreditováno, ale normálně se to nevyučuje," uvedl Voráček. Americký spisovatel Hubbard je scientology považován za autora moderní vědy o duševním zdraví a obnově duševního potenciálu - dianetiky.

Petr Veber hj