Nizozemská vláda povolila užívání konopí pro léčebné účely
Zpravodajství ČTK (19. 10. 2001)
autor: CAS

HAAG 19. října (ČTK) - Nizozemsko, které je známé jako stát s tolerantním přístupem k užívání drog, se dnes stalo po Kanadě druhou zemí, jež umožnila používání marihuany k léčebným účelům.
Nizozemské úřady již řadu let tolerují prodej marihuany v tzv. "prodejnách kávy", ale nikdy tuto drogu nelegalizovaly.
Haagská vláda dnes souhlasila se změnou zákona v tom smyslu, že umožní lékařům marihuanu předepisovat a lékárníkům tuto drogu prodávat, oznámil mluvčí ministerstva zdravotnictví Bas Kuik.
"Lidé, kteří trpí takovým bolestivým onemocněním, jako je AIDS, chodí do prodejen kávy, ale tam nejsou žádní lékaři, kteří by užívání této drogy kontrolovali," zdůraznil Kuik.
Pěstování drogy bude do budoucna sledovat speciálně ustavený odbor pro lékařské konopí, a to jak z hlediska kvality, tak pokud jde o její distribuci. Orgán přitom bude v úzkém kontaktu s Mezinárodním programem OSN pro kontrolu narkotik.
Kuik také informoval, že pro realizaci programu zatím nebyl stanoven žádný časový rámec a není ani jasné, kolik času si příprava tohoto projektu vyžádá.
Jako první se pro legalizaci marihuany k léčebným účelům odhodlala Kanada, když v červenci umožnila nevyléčitelně nemocným lidem, aby si tuto drogu pěstovali pro vlastní potřebu. Kanadská vláda tento krok zdůvodnila tím, že nové opatření povede ke zlepšení podmínek, v nichž tito lidé, obvykle trpící velkými bolestmi, žijí. Týká se to zejména takových chorob, jako je roztroušená skleróza, nádorová onemocnění a artritida.