Krása z konopí
Mladý svět (23. 1. 2002), autor: maš

Konopí patří nejen k nejstarším, ale hlavně k nejužitečnějším rostlinám. Obsahuje více než čtyři stovky látek s rozdílnými účinky.

Tato rostlina se vyznačuje vysokou odolností, roste rychle i za velmi nepříznivých klimatických podmínek a lépe odolává náporu škůdců než například len či bavlna. Jako surovina se využívá v potravinářském, farmaceutickém, stavebním či kosmetickém průmyslu aj. Je však třeba zdůraznit, že konopí pěstované pro průmyslové zpracování obsahuje velice mizivé procento THC (látky, jež v určitém množství působí na nervový systém a vyvolává nadměrné euforické stavy). Pro srovnání: konopí určené pro průmyslové využití obsahuje žádné nebo minimální množství THC (maximálně do jednoho procenta), kdežto rostliny, z nichž se následným zpracováním získává marihuana, disponují čtyřmi až osmi procenty THC. Výrobky z konopí nacházejí stále širší uplatnění a jsou oblíbené zejména u ekologicky smýšlejících lidí.Například konopný olej, vyznačující se vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin, se vhodně upotřebí při přípravě kosmetických produktů. Tento za studena lisovaný olej disponuje značným množstvím nenasycené kyseliny gamalinolenové, jež dokáže chránit pokožku před napadením infekcemi, a rovněž zajišťuje, aby zbytečně neztrácela vlhkost. Kyselina gamalinolenová také funguje jako nosič výživných látek z měsíčku a heřmánku, jež regenerují pokožku a působí protizánětlivě. Pozitivních účinků konopí využívají například kosmetické značky Canna a Cannabis, jež obsahují za studena lisovaný konopný olej, který pomáhá pěstit pokožku, chrání ji před předčasnou tvorbou vrásek a rovněž před negativními vlivy nadměrného slunečního záření. Vybrat si lze z řady výrobků od toaletní vody přes šampon, sprchový gel, koupelovou pěnu, mýdlo, tělové mléko po masážní olej atd.
 
 
Sdružení Cannabis propaguje legalizaci konopí
Zlínské noviny (22. 1. 2002)

Zlín - Za legalizaci marihuany v České republice se vyslovují členové zlínské nadace Cannabis. Toto sdružení se dlouhodobě zabývá propagací průmyslového konopí a jejího pěstování a dalšího využití v průmyslu i lékařství. Podle jejího člena Romana Nezvala by měla být tato látka zcela vyjmuta z drogového zákona nebo alespoň zajištěna trestní nepostižitelnost pro její uživatele. "Rozhodně by to přispělo k uklidnění celé situace kolem tohoto problému způsobená stávajícím drogovým zákonem. Ten je jednoznačně na straně represivních složek. Jeho znění staví občana do pozice malého dítěte, které stát vodí za ručičku a nemá vlastní hlavu, " uvedl Nezval. Ilegalita marihuany je podle něj rovněž příčinou nárůstu uživatelů tvrdých drog. "Pokud občan překoná pověstnou hranici zákona použitím marihuany a zjistí, že tato látka není nebezpečná, jak propaganda tvrdí, nebude brát zákon vážně. Může ho potom porušit znovu požitím jiné zakázané látky, " vysvětlil Nezval. Podstatně větší rizika a nebezpečí podle něj způsobují takzvané legální drogy, a to především alkohol a tabákové výrobky. "Jsou daleko tvrdší než marihuana. Přestože je všeobecně známo, jak obrovským způsobem škodí společnosti, stát je podporuje, protože mu přináší nemalé zisky, " podotkl Nezval. Sdružení Canabbis opírá svá tvrzení o knihu amerického spisovatele Jacka Herrera nazvanou Císař nemá šaty, jedno z jejíž vydání přeložili do češtiny. "Kniha se opírá o historická fakta. Ta říkají, že pravou příčinou, proč se stalo konopí ilegální, je že se stalo hrozbou pro papírenský a textilní průmysl. Může totiž plnohodnotně nahradit jak dřevo při výrobě papíru, tak i bavlnu při výrobě textilu. Jejich výrobci zorganizovali proti konopí hysterickou kampaň s tím, že obsah omamných látek byl pouze záminkou, " dodal Nezval. Další výzkumy uvedené v knize, která prochází každoroční aktualizací, podle něj dokládají mnohostranné využití marihuany. "Američtí odborníci zjistili, že kdyby se konopí pěstovalo pouze na šesti procentech zemědělské půdy, vyprodukovalo by se dostatek energie na to, aby pokryla veškerou americkou spotřebu a USA by byly nezávislé na dovozu ropy, " dodal člen sdružení Cannabis.