Centru vypomohlo město
Mladá fronta DNES (24. 1. 2002), autor: Rostislav Hanyš

Protidrogovému centru hrozil zánik, neboť ještě nedostalo státní dotaci.

Jedinému kontaktnímu zařízení pro drogově závislé v okrese Šumperk hrozil zánik. Občanské sdružení Domus, které poradnu zřizovalo, se totiž ocitlo bez peněz.

Šumperk - Ze státní dotace zatím sdružení pro drogově závislé Domus ještě nevidělo ani korunu. Navíc si sdružení nese statisícový dluh z loňského roku, kdy se nepodařilo vyplnit mezeru způsobenou změnou financování. Pomoc nakonec našlo sdružení u města. Do konce roku 2000 dával stát centru sedmdesát procent ročních nákladů a třicet procent hradil ze svého rozpočtu okresní úřad. "Za rok 2001 už okresní uřad nemohl pomoci, takže ty peníze nyní chybějí," uvedl vedoucí centra Petr Hromada. Už loni musela poradna přechodně omezit činnost, protože nedostala včas státní dotaci, letos se nedostatek peněz ještě prohloubil. Hromada proto požádal o pomoc šumperské zastupitelstvo. "Pokud budeme přinuceni skončit, těžko se v příštích letech podaří otevřít podobné zařízení jinde v okrese, protože meziresortní protidrogová komise vznik dalších takových projektů nepodporuje, spíš soustředí prostředky na udržení stávajících," vysvětlil Hromada šumperským zastupitelům. Radní Miroslav Mitrofan (ČSSD) kritizoval státní politiku vůči takovým zařízením. "Připadá mi, že stát chce postupně veškeré náklady těchto projektů hodit na obce," uvedl Mitrofan. Zastupitelé se po debatě shodli, že problém těžko vyřeší každoroční dotace města. Většina se ale připojila k návrhu začlenit protidrogové kontaktní centrum do městské společnosti Pontis zastřešující sociální zařízení ve městě. "Takové řešení přijde město v konečném důsledku levněji, než kdybychom přispívali na provoz," uvedla zastupitelka Milena Kratochvílová (US). Petr Hromada s řešením souhlasí. "Těžko bychom nyní nalezli lepší východisko. Doufám, že se tak zbavíme existenčních problémů, které nás stále pronásledovaly. Navíc je dobře, že šéf Pontisu Miroslav Podhajský pracoval dříve jako protidrogový koordinátor, takže problematiku dobře zná," uvedl Hromada. Také Podhajský považuje spojení za přínos. "Dovedu si to dobře představit. V podstatě jenom rozšíříme spektrum sociálních služeb, které poskytujeme. Zaměstnancům Domusu odpadne spousta administrativní práce a uvolní se jim ruce pro práci s klienty," míní Podhajský. Podle něj může při žádostech o peníze hrát významnou roli, že projekt bude zaštiťovat město. "Vždycky se snáz shánějí peníze tam, kde stát vidí zájem města," řekl Podhajský.
 
 
Protidrogovému centru Domus scházejí potřebné peníze
Olomoucký den | 19.1.2002 | rubrika: Šumpersko a Jesenicko | strana: 35 | autor: Vladimíra Krejčí

Šumperk - S problémy vyplývajícími z reformy územní správy se potýká šumperské kontaktní centrum Domus, které už od roku 1994 nabízí pomocnou ruku uživatelům drog a jejich blízkým. Se změnou financování okresních úřadů Domus přišel o část prostředků na činnost, pomoc teď hledá u města. Šumperským zastupitelům se nelíbí, že by město mělo převzít část nákladů, které má podle nich hradit stát. Zavření Domusu by však podle jejich názoru mohlo znamenat nárůst počtu narkomanů a zvýšení rizika nákazy žloutenkou či jinou infekční nemocí. Ohroženi by tak mohli být i obyvatelé města, kteří drogy nikdy neužívali. Se změnou financování okresních úřadů Domus přišel o 30 procent prostředků, které měl šanci od státu získat. "Stát nám neustále podsouvá, abychom se starali o nejrůznější oblasti, které by se měly platit ze státní pokladny," uvedl radní Miroslav Mitrofan (ČSSD). "Nelíbí se mi, že stát určité problémy hází na města a obce. Letos po nás chtějí jen část nákladů, příští rok už to může být všechno," dodal. Vedoucí Domusu Petr Hromada upozornil, že stát pořád ještě hradí 70 procent nákladů. "Je lepší přispět, než středisko uzavřít. Zřejmě bychom tak ztratili i do budoucna šanci jeho činnost obnovit," soudí. Státní úředníci se totiž podle něj brání financování nových projektů. "Způsob financování se změnil ze dne na den. Nikdo to nemohl předpokládat," podpořil Domus zastupitel a šéf šumperské záchranky Petr Žák (bezp. ). "Tak trochu se mi příčilo, že pracovníci Domusu dávají narkomanům zadarmo injekční stříkačky, když diabetici a další nemocní si na ně musejí přispívat ze svého. Měli bychom si však uvědomit, že výměna jehel a stříkaček stojí mnohem méně než léčba žloutenky a jiných infekčních nemocí, které by narkomani mohli rozšířit," řekl Pelnář, podle kterého Domus v Šumperku dělá užitečnou práci. "Podařilo se nám dosáhnout toho, že asi dvacet procent našich klientů abstinuje," uvedl Hromada. Finačními problémy Domusu se zabývala také sociální komise města. Její předsedkyně, zastupitelka Milena Kratochvílová (US) navrhla organizační začlenění kontaktního střediska do obecně prospěšné společnosti Pontis, založené městem. "Znamenalo by to zachování služeb kontaktního centra," souhlasí s postupem Hromada.