Britská GW Pharma bude testovat hašiš jako utišující prostředek
Zpravodajství ČTK (16. 1. 2002), autor: POK

LONDÝN 16. ledna (ČTK) - Britští pacienti trpící bolestmi v posledním stadiu rakoviny brzy dostanou šanci vyzkoušet preparát obsahující hašiš, pokud se novátorské farmaceutické firmě osvědčí klinické testy. GW Pharmaceuticals dnes uvedla, že rozšíří testy na větší počet pacientů. Zároveň zveřejnila výsledky hospodaření za uplynulý fiskální rok.

GW Pharma již má od britské vlády licenci na pěstování konopí. Hašiš, který se z konopí získává, již firma úspěšně zkoušela u pacientů s roztroušenou sklerózou a poškozenou míchou. Užívání hašiše je sice nelegální, avšak mnoho Britů trpících bolestivými chorobami dlouho bojuje za jeho využití v medicíně.

Testům se podrobí přes sto pacientů, kteří jsou v posledním stadiu rakoviny a trpí bolestmi, na něž běžná terapie nezabírá. Testování proběhne ve více než dvaceti střediscích po celé Británii. Pacienti drogu nekouří, ale ve spreji si ji aplikují pod jazyk. Pokud budou testy úspěšné, mohlo by mít z hašiše prospěch 40 procent pacientů trpících rakovinou.

Ve minulém finančním roce končícím 30. září GW Pharma prohloubila ztrátu před zdaněním na 7,2 miliónu liber (10,4 miliónu dolarů) z 2,3 miliónu v předchozím roce. V červených číslech firmy se odrážejí plánované výdaje do výzkumu, vývoje a administrativy.

Pokud se GW Pharmě testy osvědčí a úřady jí hašišovou terapii schválí, stane se první svého druhu na světě, připomíná její ředitel Geoffrey Guy. Společnost předpokládá, že o schválení preparátu zažádá v příštím roce. Na předpis by pak měl být k dostání začátkem roku 2004.

Výdaje do výzkumu a vývoje GW Pharma loni zvýšila na 6,6 miliónu liber. Předloni to byly rovné dva milióny. Letos firma počítá s dalším nárůstem investic. Dnes akcie firmy stouply o 1,3 procenta na 116,5 pence.

O první emisi akcií Pharmy byl loni v létě enormní zájem, poptávka po nich přesáhla nabídku šestkrát. Nepříznivá publicita pak ale stáhla cenu akcií z prvotní ceny 180 pencí na jejich minimum 59,5 pence. Akcie firmy šly opět nahoru díky vyjádření britského ministra vnitra, že vláda umožní využívat hašiš v medicíně, napsala agentura Reuters.