Drogová poradna sdružení Sananim obdržela už přes 1000 dotazů
Zpravodajství ČTK (10. 1. 2002)
autor: NAM

PRAHA 10. ledna (ČTK) - Počet dotazů, které lidé zaslali do internetové drogové poradny, již překročil tisícovku. ČTK to řekla Olina Kudová z občanského sdružení Sananim, jež poradnu od loňského března provozuje. Sdružení se 11. rokem věnuje prevenci a léčbě drogové závislosti. Zájemci poradnu najdou na adrese www.drogovaporadna.cz.

"Za deset měsíců obdržela poradna 1006 dotazů. Zhruba polovinu zaslali lidé, kteří s drogami experimentují nebo už je pravidelně užívají," uvedla Kudová. Třetinu dotazů zaslali příbuzní a známí narkomanů.

"Největší zájem byl o konkrétní informace o drogách. Druhou největší skupinu tvořily dotazy týkající se pomoci lidem, kteří užívají drogy," upřesnila Kudová. Služba je naprosto anonymní a dotazy mohou lidé posílat pod přezdívkou.

Zájemci na uvedené internetové adrese najdou řadu informací, například rady pro rodiče, informace o drogách, kontakty na odborná zařízení a seznam doporučené literatury. K dispozici je přehled všech dotazů a odpovědí.

Název Sananim vychází z latinského sanitas animae - zdraví duše. Sdružení v hlavním městě provozuje holešovické K-centrum pro první kontakt s lidmi, kteří se setkali s drogou, a denní stacionář s ambulantní léčbou. Ve Vysočanech otevřelo doléčovací centrum a chráněné dílny. Provozuje i dvě komunity v jižních Čechách: v Němčicích pro dlouhodobé uživatele drog a v Karlově pro mladší narkomany, kde se nyní léčí i matky s dětmi.