Vláda chce přitvrdit boj proti "tvrdým drogám", hlavně heroinu
Zpravodajství ČTK (14. 11. 2001)
autorka: Alice Blažková

PRAHA 14. listopadu (ČTK) - Vláda hodlá přitvrdit boj proti společensky i zdravotně nejnebezpečnějším drogám. Pozornost hodlá zaměřit na takzvané tvrdé drogy, především heroin, a s nimi spojenou kriminalitu. Kabinet dnes vzal na vědomí materiál o dopadech protidrogové legislativy a navrhl, aby drogy byly podle své zdravotní i společenské nebezpečnosti rozděleny do dvou, případně tří kategorií.

"Ministr vnitra Stanislav Gross dostal za úkol průběžně věnovat zvýšenou pozornost heroinu, to znamená zdravotně i sociálně nejvíce devastující droze," řekl novinářům mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Šéf sekretariátu meziresortní protidrogové komise vlády Josef Radimecký dnes ČTK řekl, že prioritou vládní politiky by měl být postih té nejzávažnější a nejnebezpečnější drogové kriminality, a ne případů, kdy si někdo za oknem vypěstuje marihuanu. Na základě zahraničních zkušeností by se drogy rozdělily do více skupin, zjednodušeně řečeno na "měkké", což je například marihuana, a "tvrdé", to v českých poměrech znamená hlavně heroin a pervitin.

Analýza, kterou vládě předložil ministr Karel Březina, dále konstatuje, že dostupnost drog se po přijetí nové protidrogové legislativy v Česku nesnížila a počet uživatelů neklesl. Na druhé straně se nepotvrdily katastrofické předpovědi odpůrců toho, aby nedovolené držení drog bylo trestné. Ministr proto nenavrhl zrušení paragrafu, který držení drog postihuje. Usiluje naopak o zpřesnění skutkové podstaty trestných činů nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.