Lidem závislým na drogách se více kazí zuby a častěji jim padají
Zpravodajství ČTK (8. 1. 2002)
autor: NAM

PRAHA 8. ledna (ČTK) - Alkoholikům, kuřákům a narkomanům se více kazí zuby a častěji jim také padají. "Kaz se jim dělá hlavně na zubních krčcích. Pokud není ošetřen, šíří se po obvodu zubu a oslabuje ho, až se zub ulomí," řekl dnes ČTK Miloš Krutina z Výzkumného ústavu stomatologického.

Pravděpodobnost výskytu kazu zvyšuje i nadměrný příjem sladkostí, které bývají jedinou potravou ve fázi akutní závislosti na opiátech. Zhoršuje ji i nedostatečná tvorba slin, spojená s užíváním pervitinu a extáze.

Podle Krutiny je u těchto pacientů časté krvácení dásní a mívají rozsáhlé povlaky na zubech. Většina má zubní kámen. "Je to způsobeno špatnou ústní hygienou a negativním vlivem návykových látek na imunitní systém," uvedl přednosta Ústavu klinické biochemie první lékařské fakulty Tomáš Zima.

Podle primáře Karla Nešpora, vědeckého sekretáře Společnosti návykových nemocí Purkyňovy lékařské společnosti, mají lidé závislí na alkoholu a uživatelé pervitinu či extáze nadměrně opotřebené zuby.

"Příčinou je nadměrné napětí žvýkacích svalů a chorobné svírání čelistí, které přetrvává do následujícího dne po užití drogy. Silní kuřáci naproti tomu mívají výrazně poškozené dásně. Poškození dásní se prokázalo i u osob zneužívajících kokain," řekl. Alkohol a tabákový a marihuanový kouř také zvyšují riziko onemocnění rakovinou.

Podle Českého statistického úřadu narkomani v roce 2000 v ČR spotřebovali drogy za téměř 15,5 miliardy korun, což je 0,8 procenta hrubého domácího produktu. Kolem 22.500 lidí užívalo pervitin, 15.000 heroin a 250.000 pravidelně konopné drogy. Nejméně 6500 lidí užívá extázi a téměř 2000 kokain.