VIRTUÁLNÍ DEALER XCLUB.CZ
Reflex (14. 3. 2002), autor: Jiří X. Doležal

Tráva se stala artiklem využívaným k maskování prodeje těch nejsilnějších a nejnebezpečnějších psychedelik. V tomto případě se nám snad podařilo virtuálního prodavače jedů zastavit dřív, než někoho pošle na věčnost.

Z reklamního textu X clubu: Wacky Weed. Náš nejžádanější produkt. Kuřivo obohaceno 30,8 procenta látky Salvia divinorum vám určitě přinese, co od něj žádáte. Má účinky velmi podobné cannabis, a přesto jiné. Pouze pro fajnšmekry :) ... Balení 14 gramů. Neobsahuje žádné ilegální látky. Cena: 880 Kč Seděl jsem u počítače a nevěřil vlastním očím. Na serveru Svět namodro psala paní Šárka Charousková o adrese www.xclub.cz, kde se prodávají legální přírodní psychotropní látky, jež fungují jako marihuana. Klikl jsem na odkaz a zjistil, že se kdosi buď zbláznil, nebo že se jedná o jeden z nejnebezpečnějších drogových podvodů na české scéně - nebezpečnější než nedávno mediálně proslavené seance u pana Chobota. Zaměřil jsem provozovatele webu. Jakýsi pan David Bubeníček. V registru ekonomických subjektů jsem ho našel: podnikání na základě živnostenského oprávnění, maloobchod se smíšeným zbožím ve Výškovické ulici v Ostravě-Zábřehu. S reklamními kydy, které vzbuzují dojem, že se jedná o něco jako marihuana, se však na Xclubu pan Bubeníček pokouší prodávat tak nesmírně nebezpečné a mocné rostliny, jakou je Salvia divinorum.

SALVINORINA
Salvinorin A (v pozdějším telefonickém rozhovoru s panem Bubeníčkem se ukázalo, že neví, co to je) je účinnou látkou šalvěje divotvorné (Salvia divinorum), o které jsme psali před třemi lety v Reflexu. Všechny rostliny šalvěje v západním světě pocházejí ze dvou sběrů v mexickém pohoří Sierra Mazateca. Rostlinu neumíme pohlavně množit a všechny její exempláře po celém světě pocházejí z klonů - řízků. Mazatekové, původní indiánská kultura pohoří Sierra Mazateca, ceremoniálně používala "tělo Páně" čili "maso Boží", mazatecky teonanacatl, latinsky Psylocibe mexicana. Halucinogenní houby s obsahem psylocibinu. Tito Indiáni šalvěj používali jako další z mocných rostlin k obřadům - ale jen jako náhražku, doplněk hub, neboť ji sami Mazatekové považovali za rizikovější než svaté houby. Salvinorin A má snad jen jediného srovnatelného konkurenta - velkou dávku LSD. Člověk, který si v naději, že si zakouří marihuanu, dá dobrotu se salvinorinem, riskuje zdravý rozum. Obzvláště je-li to člověk mladý. Což uživatelé Internetu a trávy bývají.

ZPĚT V XCLUBU
Studuji stránky Xclubu a dohledávám "doplňkové informace". Pan Bubeníček nabízí pět substancí - Capillaris Herba, Kathmandu Temple Kiff 20X, Turkhash, Wacky Weed a Thai Stix. U žádné z nich neuvádí složení, u dvou však jmenuje konkrétní složku: u Wacky Weed výše zmíněnou šalvěj, u substance Turkhash pak "Lettuce opium". Vše je drahé, u všeho je slibován psychotropní efekt, a především: vše se "schovává" za marihuanou. Všude se to hemží slůvkem "joint" a v reklamním upozornění přátelům, jež můžete z Xclubu automatem poslat, pan Bubeníček výslovně píše: Ahoj, objevil jsem tenhle web o legální trávě. Mrkni se na to. Během hodiny posílám objednávku a několik mých alter ego z nejrůznějších adres odesílá objednávky také. Velmi rychle dostávám odpověď - že bohužel ještě nerozesílají. V tu chvíli ve mně vítězí člověk nad novinářem, je méně důležité získat vzorky než čekat, až někdo na Bubeníčkovy dobroty umře, a k diskusi o Xclubu, co probíhá na serveru Svět namodro, připisuji: Nikdy nefetuj materiál, jehož složení neznáš. Jinak dříve nebo později chcípneš. Případ Chobot budiž příkladem. Kde jsou na onom webu uvedeny účinné psychotropní látky obsažené v prodávaných dobrotách? Nenašel jsem ... Pokud jde skutečně o salvinorin, HRAJETE RUSKOU RULETU!! a podepisuji se. Pak volám panu Bubeníčkovi a dáváme řeč. Vykládá, že se na článek v Reflexu moc a moc těší a že bohužel dosud žádný materiál neprodává. Snad za čtrnáct dnů, až dostane povolení ... A že ten článek necháme na potom. Dostat povolení na prodej podobných dobrot naše legislativa neumožňuje, stejně jako nemůžete dostat povolení na prodej rajského protlaku se třiceti procenty červených muchomůrek. Navíc: v tu chvíli je na clubu výslovně napsáno: V 8.30 mi pošťačka donesla zásilku od Xclub.cz. Rozhodl jsem se uskutečnit tento experiment: 9.05 - "Kathmandu Kiff" - kousek jsem odlomil a strčil do mojí dýmky. Matroš vypadá jako hašiš - je to stejná hmota. Nastavil jsem si stopky na 20 minut. 9.25 - cítil jsem příjemný rauš, ale ne moc velký. Šel jsem a vyjedl ledničku ... a další podrobnosti exotického tripu. Podepsán Olda, Praha. A další lichotivé dopisy od spokojených klientů: P. Vavrečka, Mikulov, Richard V. z Pardubic, Zuzana z Jičína ... Pošlu panu Bubeníčkovi majlíka se zdvořilým dotazem, odkudže tedy jeho spokojení klienti ten "matroš" měli, a druhý den se v propagačních pindech clubu objevuje malá změna. Pod textem V 8.30 mi pošťačka donesla zásilku od Xclub.cz je najednou podepsán Steewe, Tampa, následuje Keith, Perth, pak David z Bostonu a Zuzana je najednou z N. Y. ...

NEBE NAD ZÁBŘEHEM
Jak výše řečeno, člověk, který prodává Salviu divinorum či substanci s její příměsí jako náhražku marihuany, dělá totéž jako ten, kdo prodává jed na krysy a vydává ho za čipsy k telině. Takže nezbývalo než se zvednout od počítače a vyrazit do Ostravy. Přes Síť - byť jsem si dal inzerát - se mi totiž nepřihlásil nikdo, kdo by Bubeníčkovy dobroty skutečně dostal. Zato se přihlásila spousta lidí, kteří do clubu poslali objednávku včetně svých osobních údajů - jmen a adres. Peníze dle všeho pan Bubeníček zatím žádné nevybral, takže bylo nutno navštívit jeho maloobchod se smíšeným zbožím (to by sedělo) a podívat se, co tam prodává. Nad Zábřehem bylo psychedelické nebe. Na adrese uvedené jako místo podnikání nebylo nic. Panelák s byty. Když jsem zazvonil na zvonek se jmenovkou Bubeníček (s jiným křestním jménem), otevřelo se ve výšce nade mnou okno a starší muž mne ujistil, že tam není ŽÁDNÁ PRODEJNA a ŽÁDNÝ DAVID BUBENÍČEK. Na domácí adrese pana Davida Bubeníčka - další panelák - nikdo neotevřel. V Ostravě je drogová scéna tak ostře rozdělená, že zjistit, zda se něco jako Kathmandu Temple Kiff objevuje mezi kuřáky marihuany, bylo záležitostí příjemného rozhovoru s milými intelektuály v kavárně v centru města. Heroinová invaze přiměla ostravské trávaře, aby se od smažek izolovali sami. Seděli jsme tedy v kavárně nad džusíky a vídeňskou kávou a kromě informace, že "pravý" hašiš je zde o stovku levnější než v Praze, jsem se nedozvěděl nic. Pastičku se salvinorinem a názvem Kathmandu Temple Kiff prostě na ostravské scéně měkkých drog nikdo nikdy neviděl. A celá věc byla stále méně jasná ... Zavolal jsem tedy panu Bubeníčkovi (na rozdíl od našeho prvního rozhovoru byl dost hustej a o osobní schůzku neměl zájem), který říkal do telefonu věty jako: "Dohodli jsme se, že o tom nebudete psát", "nebudete nic nahrávat", "ten živnosťák, co jste podle něj našel tu adresu, je pozastavenej", "podepsanej jsem jenom já, ale dělá nás to víc" a podobné perly. Ale nakonec jsme se dohodli na oficiálním vyjádření, že Xclub není ani pokus o sestavení databáze zájemců o psychedelika včetně adres, ani blbej vtip, ale že to pan Bubeníček myslí naprosto vážně - jenomže uspěchal reklamu a dosud nestihl zboží dovézt. A já byl celej šťastnej, že se mi povedlo toho virtuálního dealera dohledat a zveřejnit dřív, než pod reklamní nálepkou náhražky marihuany někomu prodal ty svoje jedy. Protože těch osmnáct tisíc přístupů na Xclub svědčí, že se mu vylhanou reklamní kampaní podařilo zblbnout větší než malé množství lidí.