Test extází je prostředkem k navázání kontaktu
Mladá fronta DNES (9. 3. 2002), autor: Leoš Kučera

Pardubice - Vše vypadá jako malá spiritistická seance. V potemnělém koutu svítí nad stolem lampička, jejíž světlo dopadá pouze na jeho desku, tváře okolo stojících lidí proto zůstávají v anonymitě. Pár kapek z lékárenské lahvičky vynáší ortel nad původem bílého prášku v malé misce. Ať už je výsledná barva prášku jakákoliv, jeho majitel dostává informace o tom, že droga označovaná jako extáze, kterou si přinesl zkontrolovat, je nebezpečná i v té nejčistší formě. S podobným obrázkem se budou v nejbližší době setkávat návštěvníci některých technoparty v kraji. Po vzoru brněnského sdružení Podané ruce se do testování extáze - nejrozšířenější taneční drogy - pustí i pardubické Kontaktní centrum, které již vyškolilo tým svých pracovníků. "Nejdůležitější na celém projektu je předat klientovi při kontaktu potřebné informace o nebezpečnosti drogy, která může být i smrtelná. Testování probíhá formou autotestů, a tak se nám tableta extáze do ruky vůbec nedostane," říká Miroslav Pavlík, který je terénním pracovníkem pardubického Kontaktního centra. Klient, který zavítá ke stánku či paravánu umístěném stranou od hlavního dění párty, si odškrábne trochu ze své tablety do malé misky a zakape Marquisovým reakčním činidlem. Po zhruba dvaceti sekundách vyjde najevo, zda si opravdu donesl "E, éčko, extošku, kolčo, koláč...," jak se extázi běžně říká, nebo koupil nějakou náhražku.

Fialová je barva extáze
"Když se objeví fialová až černá barva, jde o vzorek extáze. Pokud je barva jiná, může jít o pervitin, opiát, 2C-B či cokoliv jiného. Pro lepší rozlišení budeme raději používat dva druhy reakčních činidel. Každé z nich reaguje jinou barevnou škálou a test se tím zpřesní," doplňuje Pavlíka jeho kolega Tomáš Žák. Testy extází provádějí vždy dva pracovníci, z nichž jeden zkoumá látku a druhý je v neustálém kontaktu s klientem. Ptá se ho na to, zda nemá jiný problém s drogami či nějaký jiné potíže, například zdravotní.

I "čistá" tableta škodí
"Když bude výsledek testu hotov a tableta extáze čistá, neřekneme jejímu majiteli, že je vše v pořádku a že se mu nic nestane. Dozví se, ať už ústně, či prostřednictvím letáčku, že i extáze má svoje rizika. Jako každá jiná droga. Extáze je nebezpečná i v tom, že se dá po čase přejít na jiné, tvrdší drogy," tvrdí Pavlík. Potvrzení pravosti extáze může ale zabránit řadě vážných komplikací, které mohou nastat při požití jiné látky. Když si uživatel koupí extázi, očekává, že tableta zabere po půlhodině. V případě, že se očekávaný účinek nedostaví, může požít další tablety s látkami, které mohou zabírat i třeba po dvou hodinách. "Člověk si může myslet, že si koupil hodně řezanou tabletu, a tak si vezme další dvě až tři, často ze stejného zdroje, což může vést k předávkování," varuje Žák. Mimo relativně neškodných příměsí jako je kofein, aspirin či nejrůznější vitamíny může uživatel pozřít například nějaký nebezpečný lék, vydávaný jinak pouze na předpis, či třeba tablety na odčervování psů nebo různé halucinogenní látky. Celý pětičlenný tým pardubického Kontaktního centra prošel před nedávnem školením, jak při testech správně postupovat. Zásady chování při styku s klienty znají stretworkeři již ze své dřívější praxe v harm reduction programu - zmírňování rizik pro uživatele drog a jejich okolí. Centrum, zařízení pardubického Klubu Hurá kamarád, jej provádí již třetím rokem. Kromě rozporuplného přístupu policie, která stále neví, jak testování extází posuzovat, je velkou neznámou, zda budou mít uživatelé odvahu si tabletu nechat zkontrolovat. Pardubičtí stretworkeři sice pomáhali již vloni při testování extází na velkém festivalu Summer of Love konaném na pardubickém Závodišti, ale tam měli lidé v davu pocit bezpečí. Zda budou stejně přístupní i na menších party, se teprve uvidí.

Uživatelé chtějí raději zůstat v anonymitě
"Testování extáze je asi dobrá věc, ale nedokážu si dost dobře představit, jak jdu na nějaké party ke stánku s drogou v ruce. Lidé, kteří extázi berou, si své soukromí většinou chrání. Tímto bychom na sebe ukázali prstem. To bude podle mě potíž celého projektu," říká jednadvacetiletý vysokoškolák z Pardubicka, který bere extázi příležitostně. Kontaktní centrum bude proto muset volit spíš anonymnější místa oddělené plentou, kam by chodili klienti individuálně. Okolnosti testování se prý ještě dopracovávají. Na základě vstřícnosti provozovatelů chrudimského R - klubu se uvažovalo o zahájení testování v Chrudimi. S podobnou nabídkou chce ale Kontaktní centrum oslovit i provozovatele ostatních klubů na Pardubicku. "Zajímá nás hlavně dění na menších party, kde není drogová scéna dosud příliš zmapována. Může se klidně stát, že si za večer nepřijde extázi otestovat nikdo, ale deset lidí se bude zajímat o něco jiného z drogové problematiky. Informací o extázi je dost třeba na internetu, ale osobní kontakt je nejdůležitější. Nejde nám o kvantitu, otestovat tisíc tablet za večer, ale aby kontakt s klienty měl smysl," ujišťuje Žák.

Když testovat, tak všechny tablety
To, že by si chodili testovat zboží dealeři, se zaměstnanci Kontaktního centra nebojí. Ti prý už většinou vědí, co prodávají. "Nebezpečí je v tom, že člověk si po otestování zajde k dealerovi a koupí si ještě jednu. I tu by si měl ale nechat zkontrolovat. Dealer může mít víc druhů tablet nerozeznatelných od sebe. Proto je potřeba testovat tablety i se stejným znakem," tvrdí Tomáš Žák. Jako obchodní značky jednotlivých laboratoří jsou používány nejen klasické symboly jako je srdce či drak, ale i známá loga například slavných automobilek či silueta králíka z Playboye. Na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy vzniká v současnosti přesný registr tablet extází, který je volně přístupný na internetu. Tablety jsou tam zachyceny nejen s místem nalezení, ale i podrobným chemickým rozborem prováděným ve speciálních laboratořích. Registr tablet je k dispozici na internetové adrese www.lf3.cuni.cz/drogy .

TEST EXTÁZE.
V době, kdy se objevily první informace o připravovaných testech extází, ukazovaly televizní společnosti ilustrační záběry velkých laboratoří. Ve skutečnosti je k testu potřeba pouze malá mistička a lahvička s Marquisovým reakčním činidlem.