Zákon umožní stíhat umělce za propagaci drog ve svých dílech
Lidové noviny (26. 3. 2002), autor: Jaroslav Sauer

Odsouzení za umělecké dílo není možné, říká poslanec ODS František Pejřil o novele zákona, která má zpřísnit tresty za šíření toxikomanie. Pejřil nevěří, že by umělci propagující drogy mohli být stíháni.

PRAHA - Pět let vězení za píseň o marihuaně? I takové následky by teoreticky mohla mít novela trestního zákona, kterou schválil parlament a v současnosti ji posuzuje prezident republiky. Součástí novely je zpřísnění trestů za šíření toxikomanie. Až pětiletý trest odnětí svobody podle novely hrozí lidem, kteří budou v médiích podněcovat k užívání drog. To by se mohlo týkat i některých umělců, kteří ve filmech, knihách nebo písních propagují a oslavují užívání nelegálních narkotik. Ministerstvo spravedlnosti očekává, že stíhání za takovou propagaci přinese řadu problémů, ale zároveň věří, že dojde k soudním procesům, které postupně situaci zkonsolidují. "Stíhání za šíření toxikomanie nebude jednoduché a bude záviset na znaleckých posudcích a na odborných vyjádřeních, ale zcela jistě se s ním v praxi setkáme a budou postupně vytvářeny precedenty," uvedla tisková mluvčí ministerstva Ivana Chaloupková.

Umělce může novela ohrozit

Umělci, kteří dávají svým dílem najevo sympatie k drogám, podle Chaloupkové mohou být novelou zákona ohroženi. "Patrně budeme muset zvážit to, co říkají, jak se chovají a jaké vzory mládeži poskytují," uvedla pro Českou televizi. Právníci však namítají, že umělci mají stejně jako každý další člověk právo na svobodné vyjádření. "Je to prostě v rozporu s právem na svobodu projevu, které garantuje ústava a Listina základních práv a svobod," odmítl případné stíhání umělců advokát Václav Vlk. Poslanec ODS a odborník na drogovou problematiku František Pejřil nevěří, že by umělci propagující drogy mohli být stíháni. "Dnes jsem se o tom bavil s několika lidmi a myslím si, že odsouzení za umělecké dílo možné není. Je to jen spekulace, co by mohlo nastat, ale nemyslím si, že k tomu dojde," konstatoval. Pejřil, který novelu sám podpořil, přiznává, že nelze vyloučit možnost, že někteří poslanci její text schválili bez bližšího prostudování pasáže o šíření toxikomanie. "Je možné, že někteří kolegové, kteří novelu trestního zákona podpořili, nevěděli, k jakým spekulacím přísnější tresty za šíření toxikomanie povedou," uznává. Nevylučuje proto, že v textu novely dojde ke změnám. "Ještě se možná na ten návrh podrobněji podíváme, jestli by ho případně nebylo nutné nějak upravit," prohlásil. K myšlence, že novela se umělců nedotkne, se přiklání i předseda senátorského klubu ODS Mirek Topolánek. "Tu spekulaci, že se nový zákon dotkne i některých umělců, nedokážu posoudit, já nejsem právník ani vykladač tohoto zákona," přiznával. "Já jsem tu novelu pochopil tak, že má postihovat dealery a obchodníky s drogami. Jsem samozřejmě proti tomu, aby byli postihováni uživatelé drog," uvedl. Novelu trestního zákona přijal Senát 15. března nejtěsnější možnou většinou hlasů. Z přítomných sedapadesáti senátorů pro ni hlasovalo devětadvacet. Pokud prezident novelu podepíše, měla by začít platit od 1. července letošního roku.

Výňatek z textu novely trestního zákona

Kdo pomocí tisku, filmu, rozhlasu, televize nebo internetu podněcuje a svádí jiného k braní zakázaných drog, může být potrestán až pěti lety odnětí svobody.