OSN varuje před legalizací drog, žádá zvýšení spolupráce světa
Zpravodajství ČTK (26. 2. 2002), autor: JIM

(embargo do 27. února 01:01 SEČ)
LONDÝN 26. února (zpravodaj ČTK) - Mezinárodní výbor pro kontrolu drog (INCB) by považoval za chybu, kdyby byl legalizován hašiš, jak se o tom stále více hovoří ve vyspělém světě. Ve své výroční zprávě tento odborný orgán OSN kritizuje státy, které legalizují různé drogy, a upozorňuje je, že tím porušují příslušné mezinárodní konvence, které podepsaly.
Zpráva výboru konstatuje, že po otevření zemí střední a východní Evropy se v nich zvýšil obchod s drogami a jejich požívání. Upozorňuje, že moderní technologie, jako je internet, výrazně usnadnily páchání zločinů včetně obchodu s narkotiky, a vyzývá k mezinárodní spolupráci.
Jako ilustrační příklad výbor uvedl, že v České republice se obchody s narkotiky sjednávají i prostřednictvím počítačů v internetových kavárnách, což není dnes ve světě neobvyklé. INCB zdůrazňuje, že vybavení policie ve světě zaostává za technickými prostředky, které používají zločinci, a proto vyzývá ke zlepšení této situace a k mezinárodní spolupráci. Státy by také měly zvážit konvenci o spolupráci v boji proti zločinům páchaným za pomoci kyberprostoru.
INCB upozorňuje, že Evropa se svou produkcí syntetických drog, jako je extáze, stala jedním z hlavních světových středisek výroby narkotik. Podle informace předsedy výboru profesora Hamida Ghodseho je hlavním evropským střediskem výroby těchto substancí Nizozemsko.
Zpráva však konstatuje, že k výrobcům patří i Česká republika, kde bylo v roce 2000 zlikvidováno 14 laboratoří. Většina produkce těchto laboratoří je spotřebovávána v ČR, i když malá část se objeví také na německém trhu.
Výbor označuje za úspěch mezinárodní Operaci Topaz, mezi jejímiž 36 účastníky je i Česká republika. Díky této osm měsíců trvající operaci se podařilo zamezit výrobě až 230 tun heroinu.
Profesor Ghodse na tiskové konferenci v Londýně, při níž zprávu uváděl, ostře kritizoval vyspělé západoevropské státy, které uvolňují zákonný režim kolem drog. Ve zprávě INCB konstatuje, že zatím žádný stát nepředložil důkazy, že by tato opatření spotřebu drog snížila.
Pokud by státy daly hašiš na roveň alkoholu a tabáku a legalizovaly jej, jak se o tom nyní leckde hovoří, INCB by to považoval za "historickou chybu". Upozorňuje, že by to mělo zatím nevyčíslené dopady do zdravotních systémů, které by se musely starat o lidi, jejichž zdraví by poškozovala další škodlivá látka.
Výbor stále více znepokojuje, že některé státy, které podepsaly mezinárodní konvence o boji proti drogám, je začínají obcházet, nebo porušovat. Západoevropské státy (Itálie, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko), které například povolily pěstování indického konopí pro osobní potřebu, porušují konvenci z roku 1961 a podkopávají celosvětový režim boje proti narkotikům. Přitom na druhé straně světa rozvojové státy bojují proti pěstování indického konopí a obchodu s ním.
Profesor Ghodse rovněž kritizoval praxi v některých západních zemích, které zavádějí "injekční místnosti". Narkomani si v nich mohou v hygienických podmínkách aplikovat nelegální drogy. Tato praxe je podle jeho názoru absurdní, protože státy, které se v mezinárodních dohodách zavázaly k boji proti obchodu s nelegálními drogami, nyní budují prostory pro aplikaci těchto substancí, a tím staví celý problém na hlavu.