Pro věštce je Rusko zlatým dolem
Mladá fronta DNES (9. 2. 2002), autorka: Alexandra Malachovská

Svět v pohybu

V Sovětském svazu směli lidé věřit pouze v zázraky učení Marxe a Lenina. Po rozpadu SSSR pak toto místo obsadily zástupy kouzelníků, věštců a senzibilů.

Moskva (zah) - Vyrazíte-li na Sibiř, dříve či později se doslechnete něco o šamanech. Lidé se jich často zastávají a opakují, že patří k tradicím životního stylu původních obyvatel Sibiře, "ruských Indiánů". V některých částech Sibiře, například v Burjatsku nedaleko jezera Bajkal, patří šamani k nejváženějším obyvatelům vesnic. Lidé za nimi přicházejí až z dalekého okolí pro radu či lék, které šamani často poskytují zadarmo, neboť, jak říkají, být šamanem znamená především pomáhat. Od šamanů i jejich návštěvníků pak vyslechnete mnoho příběhů o hodných a zlých nadpřirozených bytostech, které zabydlují sibiřské hory, lesy a jezera. Podle tradičních představ původních obyvatel jsou právě jen šamani schopni s duchy rozmlouvat. Moskva (zpravodajka ČTK) - Vyléčit závislost na alkoholu a drogách, obnovit harmonii v rodině, a dokonce splnit jakékoli přání může prý bábuška Valentina, léčitelka z daleké Sibiře. Moskevští klienti se nemusí obtěžovat osobně. Postačí foto, lokna vlasů či osobní předmět postiženého. Výsledek se prý dostaví do šesti dnů. Jakmile bábušce dorazí na konto peníze. Moskevský tisk se hemží inzeráty nabízejícími pomoc senzibilů, mágů, kouzelníků a věštkyň. Někteří praktikují i televizní inzeráty. Blonďatá zmalovaná žena s dlouhými umělými nehty se na soukromém televizním kanálu dotěrně vyptává volajících posluchačů na jejich intimní problémy a oni se jí rádi svěřují. Většině doporučuje kontaktovat ji osobně. Nehledě na četné skandály se šarlatánům v Rusku daří mimořádně dobře. Rusové stále důvěřují alternativním léčitelům a jejich služeb hojně využívají. Na stránkách různých novin nabízejí pomoc nemocným ženy, které se většinou označují jako "mátuška", nebo "bábuška". Slibují zaříkáváním "sejmout z postiženého zkázu" či zbavit jej "uhranutí". Koncem 80. let postihla bývalé sovětské občany mánie léčit se pomocí senzibilů. K těm nejslavnějším patřil Ukrajinec Anatolij Kašpirovskij, který se prosadil dokonce v Česku, ba i v USA. "Uvolněte se a dívejte se mi do oči," vyzýval miliony diváků po celém SSSR přes televizní obrazovku. Neplodné obdivovatelky lékaře z ukrajinského provinčního městečka Vinnica tvrdily, že po televizní seanci otěhotněly, invalidé vstávali z vozíčků a plešatým rostly vlasy. Ukázalo se však, že zázračné uzdravení byl jen sebeklam a lidé, kteří se vzdali léků, vážně onemocněli. Rusové na Kašpirovského prakticky zapomněli. Loni se pokusil na sebe upozornit soudem s televizním kanálem, který o něm prohlásil, že je šarlatán. Senzibil tvrdil, že v jednom pořadu byla poškozena jeho pověst, když účastníci označili seance Kašpirovského za zdraví nebezpečné. U soudu se však podařilo dokázat, že dítě, které sledovalo jeho pořád, onemocnělo epilepsií a kdysi slavný guru proces prohrál.

I Brežněv měl léčitelku

O služby "extrasensů", jak se v Rusku senzibilům v minulosti říkalo, se svého času zajímali sovětští potentáti. Těžce nemocný Leonid Brežněv se třeba dával léčit Džunou Davitašviliovou, která dokonce získala vědecký titul. Měla slušnou pověst léčitelky. Ale loni ztratila syna, když jej odmítla svěřit lékařům po těžké autonehodě. Její alternativní léčba mu nepomohla a zemřel na otravu krve. Džuna však provozuje své služby dál. K uznávaným "kouzelníkům" patřil také moskevský novinář Alan Čumak, jenž svou energií "nabíjel" vodu, krémy a potraviny. Na jeho představení chodily statisíce lidí a vstupenky na "zázračné" seance prý stály víc než na koncert Ally Pugačovové. I tento znalec lidských duší přestal ve velkém praktikovat svou činnost. Jakmile ministerstvo zdravotnictví zakázalo léčení pomocí masové terapie, objevily se v Rusku tisíce soukromých léčeben. Rusové sice skoro pozapomněli výraz "extrasens", avšak nouzi o podobné služby rozhodně nepociťují. V Moskvě je možné navštívit "ordinaci" senzibila třeba na známé pěší ulici Arbat. List Komsomolskaja pravda napsal, že dokonce Vladimir Putin navštívil vědmu v městečku Serpuchov, než se stal prezidentem. Co si tam léčil, žena jménem Taťjana Vladimirovna nesdělila.