Scientologové se v protidrogové kampani zaměřili na marihuanu
Zpravodajství ČTK (19. 3. 2002), autor: Petr Veber

PRAHA 19. března (ČTK) - Scientologická církev se v rámci své protidrogové kampaně nově zaměřila na marihuanu a hašiš. Její aktivisté dnes rozdávali v centru Prahy letáky a mluvili s lidmi o nebezpečnosti drog majících původ v konopí.
"Naším cílem je předat lidem informace o zhoubných účincích drog a formou diskuse je přimět k uvědomění si tohoto nebezpečí," řekl ČTK mluvčí scientologů Jiří Voráček.
Protidrogovou kampaň takzvaná Scientologická církev, patřící mezi nové náboženské směry, organizuje v Praze soustavně už od loňska. Oslovila podle svých informací na 30.000 lidí a rozdala přes 10.000 brožur.
Voráček tvrdí, že členové této náboženské společnosti jsou "stoprocentně bez drog". Jsou proti drogám, protože ovlivňují tělo i mysl. "To je naše misie," říká Voráček.
Vedle takzvaných Oxfordských testů osobnosti stojí scientologové, zejména v USA, také za různými detoxikačními projekty. Nabízejí řešení podle své vědy o duševním zdraví a obnově duševního potenciálu - dianetiky.
V některých státech byla scientologie oficiálně uznána za náboženství. Současně však čelí i názorům, že jde o nebezpečný psychokult, že její působení je na okraji extremismu a že je motivováno hmotnými zájmy.
"Chceme se podílet na tom, aby se naše civilizace nestala drogovou kulturou, cílem není dostat někoho mezi scientology," prohlásil Voráček.
V ČR je nyní podle statistik zhruba 100.000 uživatelů drog, z toho 35.000 lidí užívá drogy trvale a zbytek s nimi experimentuje. V roce 1995 přitom přicházelo do styku s drogou přibližně poloviční množství lidí.