Tisk: Studenti sepisují petici proti novele trestního zákona
Zpravodajství ČTK (22. 4. 2002), autor: JKG

KARLOVY VARY 22. dubna (ČTK) - Mezi karlovarskými středoškoláky koluje petice proti nedávno přijaté novele trestního zákona. Podle autorů petice novela obsahuje ustanovení zavádějící cenzuru, píší dnešní Karlovarské noviny. Studenti kritizují část novely, podle níž může být stíhán člověk, jenž například tiskem či filmem svádí ke zneužívání návykové látky.

Organizátoři chtějí petici poslat prezidentovi Václavu Havlovi se žádostí, aby u Ústavního soudu toto ustanovení napadl. "Existuje početná řada kvalitních uměleckých děl, jejichž námětem jsou drogy a jejichž autoři je často pod vlivem těchto látek stvořili. Uměleckou úroveň to však v žádném případě nesnižuje a neměl by to být důvod k jejich zákazu či k trestnímu stíhání jejich tvůrce," uvedla studentka karlovarské obchodní akademie Šárka Střelcová.

Novela trestního zákona, kterou již prezident podepsal, rozšířila počet trestných činů a zpřísnila některé tresty. Nově bude trestné například poškozování životního prostředí těžbou dřeva, křivé tlumočení a padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů. Zpřísní se postih projevů rasové a etnické nesnášenlivosti, mezinárodního obchodu s lidmi a šíření pornografie.

Novela zavádí trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti. Až dvouletý trest odnětí svobody připouští za snahu zastřít původ majetku získaného trestnou činností. Zákon začne platit od června.