Konec narkomanů v Čechách
Respekt (2. 4. 2002), autor: Jaroslav Spurný

Poslanci odhlasovali kriminál za chválení drog

Majitel pražského knihkupectví Volvox Globator Vít Houška vůbec netuší, že může kdykoli putovat na léta za mříže. Jeho svobodu ohrožuje velká kniha, kterou naaranžoval rovnou doprostřed své výlohy: E jako extáze. Text pojednává o historii a využití známé taneční drogy. Prodávat takové dílo je ovšem dnes v Česku zločin, za který knihkupci hrozí až pět let kriminálu. Vydavateli a autorovi rovněž. Nejprve sněmovna a po ní minulý týden Senát totiž schválily téměř jednohlasně novelu rozšiřující a zpřísňující paragrafy o propagaci drog. Absurdní ovšem je, že o hrozbě žaláře pro knihkupce Houšku netuší nic ani většina těch, kteří zákon schválili v parlamentu. Prý novelu v balíku vládních návrhů přehlédli.

Biograf 33

Ti, kdo propagují drogy tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo veřejně přístupnou počítačovou sítí, mohou být potrestáni až pětiletou ztrátou svobody – říká novela. Starý zákon mluvil jen všeobecně o propagaci a trestal ji třemi lety. "Úprava asi nepůjde použít," usmívá se nad zákonodárnou iniciativou jeden z nejuznávanějších tuzemských expertů na trestní právo Jaroslav Fenyk z Nejvyššího státního zastupitelství. "Je totiž nutné vydavateli knihy nebo třeba autorovi písně prokázat úmysl, že chtěl někoho navádět k užívání drog." Jiní experti jsou opatrnější: podle nich jde o nejasnou, gumovou normu, která každopádně otvírá dveře příští možné represi. Faktem je, že policejní praxe posledních let dává za pravdu spíš panu Fenykovi. Například před dvěma lety vyšetřovala bruntálská policie redaktory středoškolského časopisu za článek s návodem na pěstování marihuany. Podobně se policie v Jeseníku zabývala nástěnkou klubu Biograf 33 s návodem, jak se má bránit člověk zatčený s marihuanou v kapse. Nebo šéfová Školského úřadu v Praze 6 podala na policii trestní oznámení na dovozce piva vařeného z konopí. Všechna tato a několik dalších podobných oznámení nakonec policie odložila jako bezdůvodná. "Neznám případ, kdy bychom za propagaci drog podali v posledních třech letech žalobu," říká tisková mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Jeden případ se před soud přece jen dostal a byl dokonce vynesen rozsudek "vinen". Před čtyřmi lety odsoudil ostravský soud majitele vydavatelství Votobia za publikaci kuchařky Vaříme z konopí ke čtyřměsíční podmínce a trest zrušila až prezidentská milost. Vaříme s konopím se prodává dál, stejně jako stovky dalších umělec- kých a vědeckých děl s tematikou drog. Otázkou je, zda tato liberální atmosféra po zákonodárném útoku dříve či později nezhoustne.

Přehlédli jsme to

Zpřísnění prosadil na program ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Z jakých podkladů při tom vycházel? Jaká díla jsou z hlediska "náboru" nových narkomanů nejnebezpečnější? Jak se budou zakazovat a likvidovat ty už existující a prodávané knihy či nahrávky? Kdo bude posuzovat míru "propagace drog" v jednotlivých uměleckých dílech? Nic z toho není možné zjistit – ministr na toto téma s veřejností nekomunikuje. "Drogy by se neměly propagovat. Umělci budou muset zvážit, jaké vzory mládeži poskytují," říká pouze na obecné rovině jeho tisková mluvčí Iva Chaloupková. Z žádných analýz ale nevychází a připouští, že zákon nebude jednoduché použít. Proč tedy vznikl? To nedokáží vysvětlit ani poslanci a senátoři. Pětiřádková novela prošla parlamentem skrytá mezi dvaašedesáti stranami změn trestního zákona. Tak se stalo, že ruku pro zvedl například i poslanec František Pejřil (ODS), autor návrhu na legalizaci marihuany. "Úplně jsem to přehlédl. Je mi to líto a budu interpelovat ministra spravedlnosti," říká. "Chytám se za hlavu, že jsem pro něco takového hlasoval," doplňuje poslanec Ivan Langer (ODS), další liberál v přístupu k drogám. Novelu naopak podporuje lidovec Pavel Severa. "Špatné jsou třeba filmy, kde jsou obrázky, jak lidé berou drogy," říká na otázku, jestli zná dílo, které propaguje drogy tak nebezpečně, že by jeho autoři a prodejci měli být trestáni. Které filmy konkrétně? "Na to si teď nevzpomenu," říká Severa. Pro je i poslanec Miloš Titz, který ovšem také novelu přehlédl. "Je to jedna z cest, jak bojovat proti drogám," vysvětluje. Ani on si ale nevzpomíná na žádné dílo, které by nebezpečně a trestuhodně propagovalo drogy. Nedokázal je ostatně jmenovat žádný dotázaný poslanec nebo senátor. "Nemám žádné informace o tom, že by umělecká díla s tematikou drog ovlivnila počty narkomanů," říká zdejší největší autorita v zápase s drogami, šéf Národní protidrogové brigády Jiří Komorous. Nicméně zákon je na světě a spolu s ním otázka, co se bude dít dál. "Věřím, že policie zákon nezneužije," říká poslanec Pejřil. "Ale o případném zrušení paragrafu se dá uvažovat až po volbách." Hrozí tedy, že si opravdu půjde "sednout" v úvodu zmíněný pražský knihkupec? "To je pitomá otázka. Bez komentáře," směje se Komorous. Ale co je na ní pitomého – prodej knihy E jako extáze přece porušuje nový zákon. Takže zasáhne policie? "Na to vám neodpovím, to je složitá právní otázka," říká Jiří Vokuš z tiskového oddělení policejního prezidia. "Předali jsme ji šéfovi vyšetřovatelů panu Antlovi a ten nám ještě nestihl odpovědět."