Británie: drogy stojí méně než cigarety
Lidové noviny (8. 7. 2002), autor: Pavel Šnajdr

Na britských ostrovech si neví rady s drogovou epidemií. Represe není účinná.

Pouliční ceny ilegálních drog ve Velké Británii klesly na nejnižší možnou úroveň. Ve srovnání s nimi však stouply několikanásobně ceny alkoholu.

LONDÝN - Britské vládě se nedaří potlačit prodej ilegálních drog na ulicích Spojeného království. Podle časopisu The Economist jsou jejich ceny na tak nízké úrovni, že pomalu ani nemůžou být nižší. Velmi pravděpodobně s tímto cenovým vývojem souvisí i obrovský nárůst užívání cracku a kokainu. Ten v současné době znepokojuje představitele ministerstva vnitra a policie.

Zábava v nočním baru je dražší než drogový trip
Hrozba cracku, který je podle britských odborníků nejnebezpečnější ilegální drogou, neustále stoupá. Vedle toho je určitou stálicí nelegální kokain, jehož obliba je u některých Britů rovněž nemalá. Během posledních deseti let, klesly ve Velké Británii výrazně ceny tzv. lehkých a tvrdých drog. U kokainu a heroinu to je téměř o třetinu z původní ceny, zatímco extáze se prodává o polovinu levněji než dříve. Britské úřady ve světle těchto faktů přiznávají, že pokles cen ilegálních drog je skutečně rapidní. Ceny whisky a piva se během poslední dekády vedle toho zdvojnásobily. Cigarety dokonce podražily třikrát. Ilegální drogy jsou nyní často mnohem levnější než noc strávená v nočním baru. Například ceny LSD či halucinogenních drog jsou v současné době menší než cena jednoho balíčku cigaret. Úřady rovněž potvrzují, že zaměstnání mnohem většího počtu represivních složek v minulosti nemělo příliš efektivní dopad. Za posledních pět let sice bylo policií zabaveno mnohem více heroinu a kokainu než předtím, nicméně úředníci a policie přiznávají, že se jednalo ani ne o jednu desetinu všech drog, které se za tu dobu dostaly do země. Místní úřady se v poslední době snaží problém s nelegálním prodejem drog řešit. I proto se snaží posunout svůj přístup ještě více od tvrdé represe k sofistikovanějšímu přístupu k problematice drogových závislostí. Ve Velké Británii se v poslední době, podobně jako jinde ve světě, diskutuje o legalizaci tzv. měkkých drog, zejména marihuany. Britský ministr vnitra David Blunkett podle zprávy ČTK připravuje návrh, který by měl zmírnit riziko držení marihuany pro osobní potřebu. Návrh nemá drogu legalizovat, ale tím, že umožní policii držitele menšího množství jen napomenout a drogu mu zabavit, má policii uvolnit kapacitu na potírání "tvrdých" drog. Průzkumy ukazují, že mírná nadpoloviční většina Britů je pro zmírnění režimu pro marihuanu, ale jasná většina je proti zmírnění pravidel pro další drogy. Valná většina dotázaných Britů také nesouhlasí s tvrzením parlamentní komise, že požívání "měkkých" drog mladým lidem prakticky neškodí. Více než 70 procent Britů se domnívá, že dlouhodobé požívání drog zdraví poškozuje.

Nizozemsko kontra USA
Podle odhadů požívá nyní marihuanu kolem pěti milionů Britů. Legální je kouřit marihuanu a hašiš v Nizozemsku ve speciálních coffee-shopech. Podle posledních informací agentur však velmi liberální holandská vláda nemá v úmyslu počet těchto obchůdků s měkkými drogami rozšiřovat. Rizikem často bývá, když si občané jiných států nějaké množství měkkých drog z Holandska vezou domů. Belgičtí, němečtí a zejména francouzští policisté pak dělají na hranicích razie. Zákony jednotlivých zemí EU se liší. To, co je někde dovoleno jako legální množství pro osobní spotřebu, je už jinde považováno za přehnané a trestné. V USA i nadále převládá spíše represivní politika. Jenom marihuana je v americké společnosti částečně akceptovatelná. Pro americké úřady ale zůstává nebezpečným narkotikem, a to navzdory rostoucí atmosféře shovívavosti u veřejnosti. V osmi amerických státech ji lze léčebně používat.