Hvězdní delikventi
HARPER'S BAZAAR (16. 5. 2002), autorka: Jana Kobesová

I slavné celebrity čas od času šlápnou mimo zákon a skončí v policejní cele.

Být slavný ještě neznamená být beztrestný. Některým prominentům to ale nedochází. Klidně si berou drogy, řídí opilí, neplatí pokuty za parkování, kradou, mávají kolem sebe ilegálně drženými zbraněmi, čas od času někoho zmlátí a myslí si, že na ně ruka zákona nedosáhne. Mnozí z nich se však na vlastní kůži přesvědčili o pravém opaku. Své by mohl vyprávět britský herec Hugh Grant, jenž skončil za mřížemi kvůli orálnímu sexu s prostitutkou Divine Brow. Oddával se mu v autě na veřejném prostranství. Nebo oscarový Robert Downey jr. Již poněkolikáté skončil za mřížemi za držení a užívání drog. Dále můžeme vzpomenout například proces proti bývalému hráči amerického fotbalu a herci O. J. Simpsonovi. Byl obžalovaný z vraždy své první ženy a jejího milence. Ve vazbě si odseděl celý rok, ale porota ho nakonec shledala nevinným. Před nedávnem rozvířila hladinu veřejného mínění herečka Winona Ryder, jež byla zatčena za krádež oblečení a za držení uklidňujících prášků bez lékařského předpisu. Přestože se její právník pokoušel věc bagatelizovat tím, že star jen v rozrušení zapomněla zaplatit, podle záznamů z bezpečnostních kamer evidentně platit nechtěla. Výše zmínění však již byli médii propráni dostatečně. I další osobnosti ale skrývají větší či menší hříchy.

KLUB RVÁČŮ
Když se usmívají z titulních stránek magazínů, působí jako naprostí andílkové. Jakmile odloží svou mediální masku, stanou se z nich obyčejní lidé s různými slabostmi. Třeba se sklony k násilnostem. Kvůli rvačce skončila za mřížemi například hvězda snímku Jmenuji se Sam Sean Penn, když v době svého manželství s Madonnou surově inzultoval jednoho z paparazziů. Na všetečné fotografy, jenž ho nachytali v jedné z londýnských restaurací, si v roce 1999 troufl i další známý výtržník a idol dívek v jedné osobě - Johnny Depp. Skončil na policejní stanici. A nebylo to poprvé. V roce 1989 byl zatčen za výtržnosti způsobené jím vyvolanou rvačkou s hotelovou ochrankou ve Vancouveru a o pět let později zdemoloval apartmá newyorského hotelu. Obžaloba zněla: úmyslné vandalství. Také další celebrity dávají navzdory imagi lamačů ženských srdcí v soukromí přednost pěstem před šarmem. Za násilí páchané na ženě byli zatčeni např. Charlie Sheen, Mickey Rourke, Mike Tyson či bývalý manžel Pamely Anderson Tommy Lee.

DÍVČÍ BOJ
K nějaké té ráně se dokáží snížit i slavné ženy. Například hvězda snímku Rychle a zběsile, svalnatá Hispánka Michelle Rodriguez, jež se brzy objeví vedle Milly Jovovich ve filmu Resident Evil. Před nedávnem ve svém bytě napadla přítelkyni Louise Ann Ward. Vzpomněla si na boxerský trénink pro svůj film Girls Fight, díky němuž se proslavila, a dala Louise pár ran do obličeje. Nebohá dívka si odnesla slušný monokl. Rozzuřená herečka ji ještě vykopala z bytu, přičemž jí způsobila tržnou ránu na paži. Louise ale vypověděla, že žalobu nepodá a ze soudní síně vyšly obě dívky ruku v ruce. "To se přátelům občas stává. V jednu chvíli si namlátí a v druhou jsou už zase zadobře," nechala se slyšet Michelle. Násilí se neštítí ani jinak křehká Naomi Campbell. Její osobní asistentka na ni podala žalobu za to, že ji rozmarná supermodelka během natáčení ve Vancouveru zmlátila telefonním sluchátkem, hlavou udeřila o zeď a vyhrožovala vyhozením z jedoucího vozu. Kanadský soud ji sice uznal vinnou z ublížení na zdraví, ale přihlédl k jejímu zatím čistému trestnímu rejstříku a k tomu, že se dobrovolně zapsala do kurzů na zvládání agresivity. Mříže ji tedy minuly. U civilního soudu v New Yorku však stále ještě probíhá řízení, kde se ona asistentka dožaduje osmi milionů dolarů za způsobené fyzické a psychické újmy.

POD VLIVEM
Doslova metlou je pro americké superstar alkohol a neodolatelná touha usednout pod jeho vlivem za volant svého luxusního vozu. Za řízení v opilosti skončili na policejní stanici například Keanu Reeves, věčný klaďas Brandon Walsh ze seriálu Beverly Hills 90210 alias Jason Priestley nebo třeba kníže Dracula Gary Oldman. K řízení se hvězdy mají i pod vlivem drog. Již zmíněný Robert Downey jr., zřejmě nejslavnější toxikoman současnosti, byl pod vlivem zadržen hned několikrát. Alkohol a drogy za volantem dostaly na policejní stanici i Charlieho Sheena. Půvabná záchranářka ze seriálu Pobřežní hlídka Yasmine Bleeth měla s policií problémy zase kvůli kokainu, a to již dvakrát. Naposledy 12. září, kdy se při náhodné dopravní kontrole odmítla podrobit řidičskému testu střízlivosti. Byla tedy zatčena a hrozí jí až čtyři roky vězení. Dnes již seriózní pán v letech, Bill Murray, známý například ze snímku Na Hromnice o den více, byl během studií medicíny zatčen za držení marihuany a následně vyhozen z fakulty. Představitel zhýralého pornomagnáta Larryho Flinta Woody Harrelson a známý propagátor legalizace "trávy" byl zatčen za nedovolené užívání a pěstování čtyř rostlin konopí setého, tj. marihuany. Tato oblíbená droga přivedla na policejní stanici i stále populárnější hvězdu snímku Wedding Planner - Matthewa McConaugheyho. Ten byl zatčen v říjnu 1999 ve svém sídle v Austinu, kam policie přijela na upozornění sousedů kvůli rušení nočního klidu. Hlídka našla rozsvícený dům, z něhož se linula hlasitá hudba, a uvnitř nahého Matthewa zuřivě bubnujícího na bonga. Herec a jeho neznámý společník se sice bránili zatčení, ale nakonec vyvázli jen s pokutou.

VE ZBRANI
Američtí rappeři nezakrývají své zázemí v kultuře černých gangů. Potrpí si na ohánění se střelnou zbraní, aniž by se obtěžovali s něčím tak zanedbatelným jako povolení vlastnit ji. K nejslavnějším takovým pistolníkům patří bezesporu bývalý přítel herečky a zpěvačky Jennifer Lopez Sean "Puffy" Combs. Společně se připletli do přestřelky v jednom manhattanském nočním klubu, kterou vyprovokoval "Puffyho" chráněnec rapper Shyne. Přivolaná police prohledala všechny zúčastněné včetně jejich vozů a právě v tom, jenž patřil hvězdnému páru, nalezla neregistrovanou zbraň. "Puffy" nakonec vyvázl s mastnou pokutou a podmínečným trestem. Jeho přítel Shyne, jenž během incidentu osobně postřelil hned tři lidi si posedí za mřížemi dlouhých deset let. S nelegálně drženou zbraní se však zamlada zapletl i horkokrevný Ital a představitel Kmotra - Al Pacino.

VÝTRŽNÍCI
To, že budí pozdvižení, kdekoli se objeví, zřejmě všem hvězdám nestačí. Čas od času proto některé vzbudí i veřejné pohoršení. Jako třeba Lisa Nicole Carson, známá ze seriálů Pohotovost a Ally McBeal, jež ztropila scénu v luxusním losangeleském hotelu Ermitage. Vykřikovala obscenity na personál. Doslova násilím ji odvedli až policisté, které ještě napadla. Zpěvák George Michael zase udělal pořádný rozruch tím, že se odhaloval na pánských záchodcích. Justice ho nemilosrdně odsoudila k 81 hodinám veřejně prospěšných prací. Za mříže se ale můžete dostat i za svůj zápal o prosazení dobré věci. Například francouzská hvězda Emmanuelle Béart byla v roce 1997 zatčena v Paříži na demonstraci za práva ilegálních přistěhovalců. Suzan Sarandon byla zadržena v květnu 1999 za výtržnosti během protestní akce za potrestání čtyř policistů, kteří zastřelili neozbrojeného Afričana. Zpěvačka kapely Pretenders Chrissie Hynde se dostala do vazby za demolování obchodu z kožešinami během shromáždění za práva zvířat. Pokud vaše svědomí trápí jen nezaplacené pokuty za jízdu načerno v MHD, vězte, že i to se může stát filmové star. Ještě jako začínající herečku nachytal v rodném Německu Nastassju Kinski revizor a ona nezaplatila. Německý soud jí v její nepřítomnosti připsal peněžitou pokutu a veřejně prospěšné práce v nemocnici. Rozhodnutí ale nerespektovala. A tak byla v roce 1978 už jako mezinárodní filmová hvězda zatčena. Odseděla si pět dní natvrdo.