EU chce mít své občany pod dohledem - nový zákon prošel!
Zdroj: ZD Net, převzato z www.neviditelnypes.cz (30. 5. 2002)

Pokud nabude účinnosti předpis, který nyní tajně připravují vlády několika zemí EU, přijdou občané o další část svého soukromí. Připravovaný právní předpis by totiž nařizoval telekomunikačním společnostem archivovat veškerá data, jejichž přenos zprostředkují. Informovala o tom minulý týden britská nevládní organizace Statewatch, která se zabývá dohlížením nad dodržováním lidských práv v evropských zemích.

V EU v současnosti platí směrnice z roku 1997. Podle ní uchovávají telekomunikační firmy jen některé údaje a pouze krátkodobě. Jde zejména o to, aby měla firma po ruce důkaz v případě, že by zákazník nebyl spokojen s výší svého telefonního účtu. Novela, kterou vlády zemí EU chystají, jde však mnohem dál. Po telekomunikačních společnostech žádá, aby uchovávaly po dobu několika let záznamy veškerých telefonních hovorů, e-mailů a faxů, které pomohly zprostředkovat, a aby byly připraveny poskytnout tyto údaje v případě potřeby například policejním vyšetřovatelům či agentům bezpečnostních služeb.

Návrh se vůbec nelíbí poslancům Evropského parlamentu. Ti jej také v listopadu loňského roku zamítli. Trvají totiž na tom, že vyšetřovatelé musejí mít ke vstupu do archívů se záznamy soukromých hovorů speciální povolení, například soudní příkaz. Parlament měl o tomto bodě znovu hlasovat včera. Podle informací Statewatch však některé členské státy nehodlají na rozhodnutí evropských poslanců čekat a začaly již na své představě budoucího předpisu pracovat. Tím podle představitelů Statewatch prokazují "naprosté pohrdání Evropským parlamentem". Ochránci lidských práv zatím odmítají sdělit, o které vlády se jedná.

Současné tlaky na zpřísnění "dohledu" nad občany jsou bezpochyby výsledkem zářijových útoků na Spojené státy. Americká vláda od té doby na země EU opakovaně naléhá, aby údaje archivované telekomunikačními společnostmi zpřístupnily příslušným orgánům, jež by pak mohly snáze pátrat po případných teroristech.
 

Policie v EU bude sledovat telefonáty a e-maily
Lidové noviny (1. 6. 2002), ap

Pohyb podezřelých osob budou vyšetřovatelé znát díky záznamům spojení mobilních telefonů s vysílači.

BRUSEL - Evropští experti na boj proti terorismu dostanou nové pravomoci v oblasti sledování soukromé datové komunikace. Díky zákonu, který ve čtvrtek schválil Evropský parlament, budou moci odposlouchávat telefonáty či monitorovat soukromé údaje na internetu. Policie bude tak schopná získat úplný obraz o veškeré telefonické či internetové komunikaci sledované osoby včetně toho, s kým a kdy si telefonovala či elektronicky dopisovala a které internetové stránky navštívila. Legislativu musejí ještě schválit vlády všech 15 členských zemí. Podle zákona budou mít vlády pravomoc přimět poskytovatele připojení k internetu i telefonní operátory, aby uchovávali záznamy rozhovorů a údaje o svých uživatelích déle než po obvyklou fakturační dobu, což doposud byly maximálně dva měsíce. Vyšetřovatelé budou moci mimo jiné s velkou přesností zjistit, kde se podezřelá osoba pohybovala. Umožní jim to záznamy spojení mobilních telefonů s vysílači.

Zdroj: http://www.osud.cz/magazin/clanek.php?id=697&tisk=1