Internetový svět diskutuje o marihuaně
Zpravodajství ČTK ( 2 .7 .2002), autor: DK

PRAHA 2. července (ČTK) - Je čas legalizovat marihuanu? Fungují drogové zákony? Na tyto otázky se v diskusním fóru internetového serveru BBC News pokusili odpovědět lidé z celého světa. Co si myslí o legalizaci marihuany? Je čas ji dekriminalizovat, anebo naopak prosadit tvrdší postihy pro každého, kdo si zapálí jointa?

"Kriminalizace jakékoli rekreační drogy jednoduše nefunguje. Jde proti základním lidským svobodám a dává příliš mnoho peněz do rukou zločincům, místo aby přinášela profit 'normálním' lidem a státu. Vyhazují se miliardy dolarů na věznění lidí, kteří nijak neohrožují společnost, spousta lidí umírá kvůli drogám říznutým nějakým jedem. I když jsou drogy nelegální, není pro nezletilé problém si je obstarat (vím to z vlastní zkušenosti)." (Tausif Kaderdina, Kanada)

"Jako policejní důstojník vidím hodně často z první ruky důsledky (zne)užívání drog, vidím zničené životy i myšlení lidí. Jsem všemi deseti pro otevřenou diskusi informovaných lidí o všech pro a proti dekriminalizaci konopí, ale sám nevěřím ve vládní obchody prodávající legálně povolenou dávku, z níž by stát dostával daně. Vždycky se najdou dealeři, kteří budou na černém trhu prodávat levnější nezdaněné drogy." (Clive Benson, Velká Británie)

"Legalizujte konopí! Trápí mě roztroušená skleróza a marihuana mi pomáhá mírnit bolesti. Navíc, znám mnohem víc hnusných opilců než lidí kouřících trávu - ti jsou přitom většinou mnohem šťastnější. Věřím, že svět by byl lepší místo, kdyby si každý alespoň jednou zkusil zapálit jointa. Kolikrát musela policie zasahovat u domácí rvačky vyvolané člověkem pod vlivem marjánky a kolik takových případů způsobí opilci?" (Dara, USA)

"Legalizování konopí by bylo tragédií. Marihuana se musí naprosto zastavit. Vysaje z člověka vůli dělat cokoli, i když zkusí jen docela malé množství. A nevěřte lidem, kteří tvrdí, že marihuana není startovní čárou k dalším drogám. Ve spoustě případů je to přesně tak. Viděl jsem to." (Clive, Austrálie)

"Nekouřím marihuanu ani žádnou jinou nelegální drogu, stejně jako nekouřím cigarety a nepiju alkohol. Přesto věřím, že by konopí mělo být dekriminalizováno. Tvrdí nám, že marihuana musí být nelegální, protože může být 'škodlivá a nebezpečná' - ale to je i tabák a alkohol, které ve Spojených státech zabíjejí mnohem, mnohem víc lidí, než všechny drogy dohromady." (Harel, USA)

"Marihuana je špičkou klínu vedoucího k tvrdším a nebezpečnějším drogám. Navíc, jakmile ji legalizujete, co bude pak? Legalizujete taky tvrdé drogy, jakmile začnou být 'společensky přijatelné'? Radši to zaštípněte hned u kořene a strčte narkomany za mříže." (Alvin Gordon, Jamajka)

"Ano. Lidé marihuanu užívají, vždycky ji užívali a užívat budou. Tak proč její užívání přísně trestat?" (Sergej, Rusko)

"Měly by být drogy legalizovány? Ovšem že by měly. Zisky z nich jsou v současnosti ohromné. Teroristické organizace ty peníze užívají k nákupu zbraní, narkobaroni k zastrašování těch, kdo ohrožují jejich zisky. Daňoví poplatníci musí přispívat na policejní operace, pak platí, aby zadržení mohli jít do vězení. Drogy vynášejí spoustu peněz, ale tyhle peníze poplatníci nikdy neuvidí - dokud nebudou legalizovány. Jestliže je možné využívat ekonomiku jako argument k zavírání nemocnic, škol a k propouštění lidí, proč ne jako důvod legalizovat drogy?" (Eric, Austrálie)

"Ano, konopí by mělo být legalizováno, anebo alkohol a cigarety postaveny mimo zákon. Ale už snad všichni vědí, že prohibice vede k hrozivým problémům. Kouřil jsem marihuanu a byl závislý na heroinu. Jediný důvod, proč jsem s heroinem začal, byl ten, že jsem postupem času začal být 'zavázaný' dealerovi, který mi dodával trávu. Jinak by mě ani nenapadlo, abych si 18 let píchal to svinstvo do žil." (Richard, Francie)

"Tráva udělala zázraky pro takové, jako byl Peter Tosh nebo Bob Marley. Možná by se i v dalších lidech mohl probudit zázrak. Tak to legalizujte!" (Chibamba Douty, Zambie)

dk ank