Koncert proti zákonu o drogách
ČT 1 (1. 7. 2002), pořad: Události

Josef MARŠÁL, moderátor
Pražské hudební skupiny dnes na odpoledním koncertě na Štvanici protestovaly proti novele trestního zákona, ta ode dneška umožňuje stíhat umělce za propagaci drog v médiích. V praxi to v podstatě znamená, že za píseň o marihuaně může dostat její autor až pět let vězení.

redaktor
Na koncertě nazvaném Umění proti cenzuře vystoupilo dnes na pražské Štvanici na dvacet kapel. Hrály zdarma a i vstupné bylo symbolické, osmnáct osmdesát. Texty vybraných písniček vesměs obsahovaly z pohledu novelizovaného paragrafu závadné momenty.

redaktor
Novelu trestního zákona schválil parlament začátkem letošního roku, podle ministerstva spravedlnosti nerozšiřuje nový zákon míru trestnosti za propagaci drog, protože to je trestným činem už od roku 1990, pouze přísněji postihuje ty lidi, kteří propagují drogy pomocí rozhlasu, televize nebo Internetu. Zásadní změnu neznamená tato novela ani pro policii.

Ivana ZELENÁKOVÁ, mluvčí Policie ČR
Praktický postup se v souvislosti s novelou trestního zákona v žádném případě drasticky nezmění.

Michal AMBROŽ
Nám připadá, že novela je v rozporu s ústavou.

Michal PROKOP
Umění tady není od toho, aby někoho vychovávalo, to jenom zobrazuje svět, realitu, někdy možná provokativními způsoby, ale posílat za to někoho sedět, to je prostě nebezpečná věc.

Kamil STŘIHAVKA
Ty komise, které nám kontrolovaly texty a jiné a jiné věci, to už tady bylo.

redaktor
Přítomní policisté dohlíželi na pořádek, neměli podle svých slov na starosti kontrolovat obsah zpívaných textů. Zítra odpoledne se někteří účinkující z dnešního koncertu půjdou demonstrativně udat na místní oddělení policie, aby zjistili, zda porušili svým vystoupením novelizovaný zákon číslo188.