Británie je o další krok blíže legalizaci marihuany
Zpravodajství ČTK (22. 5. 2002), autor: JIM

LONDÝN 22. května (zpravodaj ČTK) - Nová zpráva poslanců britského parlamentu dnes vyzvala vládu, aby zmírnila postih za kouření marihuany. Podle odhadů tuto drogu v Británii požívá na pět miliónů lidí a v minulosti mezi konzumenty byli dokonce někteří z nynějších odpovědných politiků a poslanců.

Zpráva následuje po experimentu ve východním Londýně, kde policie přestala stíhat lidi, kteří marihuanu nedistribuovali jiným, ale sami požívali. Metropolitní policie experiment vyhodnotila jako užitečný, protože policisté měli čas na jinou práci, kterou velení policie považuje za důležitější.

Ministr vnitra David Blunkett už naznačil, že je přístupný tomu snížit klasifikaci marihuany na drogu "C", tedy nejméně nebezpečnou ze zakázaných. Tato klasifikace znamená, že držení malého množství prokazatelně pro osobní potřebu není trestné.

Blunkett však reagoval negativně na další návrhy poslaneckého výboru, mezi něž patřilo snížení klasifikace drogy extáze. Poslanecká skupina dále navrhovala zřídit místnosti, kde by si mohli narkomani aplikovat heroin v hygienických podmínkách.

Tento model již používá Švýcarsko a Nizozemsko. OSN je ovšem považuje za porušení mezinárodních smluv, kterými se státy zavázaly narkotika potírat.

V Británii se přiznala bývalá labouristická ministryně Mo Mowlamová, že kouřila marihuanu. Osm poslanců Konzervativní strany před dvěma lety přiznalo, že v mládí požívali drogy, a bývalý konzervativní náměstek v ministerstvu zemědělství dokonce sdělil veřejnosti, že se mu to líbilo.

Jiří Majstr boh mik