Ďábel a taťka
Pátek Lidových novin (31. 5. 2002), autorka: Jana Ciglerová

Ozzy Osbourne - metalovým maniakem může být člověk i po padesátce. Jen musí vědět, jak na to.

Jeho život lze popsat různě: třeba s pomocí čísla devět. Bylo mu devatenáct, když své matce pyšně ukazoval své první album. Dohromady jich vydal devětadvacet. Devět let hrál s kapelou Black Sabbath, která ho proslavila. Letos je to devětatřicet let od doby, kdy Ozzy Osbourne (53) poprvé se svojí kapelou předstoupil před hudební fanoušky. Devítka je také obrácená šestka a tři šestky jsou symbolem pro Peklo – Ozzyho celoživotní téma.

Skalní heavymetaloví fandové považují Ozzyho Osbourna za komerční odvar. Rodiče ve Spojených státech ho zase svým dětem kvůli špatnému vlivu na jejich vývoj zakazují vůbec poslouchat, aby náhodou nespáchaly sebevraždu. V posledních měsících se ale zdá, že proslulému pojídači netopýřích hlav Amerika odpustila. Prezident George W. Bush jej letos v květnu pozval do Bílého domu na večeři, britská královna mu zase nabídla účast na červnovém koncertu k jejím narozeninám. A hollywoodský chodník slávy od minulého měsíce zdobí jeho dlaň. Zdá se, že z kontroverzního rockera, který si v životě prošel snad všemi možnými závislostmi, se stává typická americká celebrita a parodie sebe samého.

Jak se máte, Osbournovi?

Když před několika lety Ozzy Osbourne přijel poprvé do Prahy, všechny televizní stanice přinesly záběry z tiskové konference. V té době takřka padesátiletý zpěvák v typických černých brýlích roztřeseným hlasem šeptal do mikrofonu, jak se mu hlavní město líbí. Nikdo si nemohl nevšimnout mocně se třesoucích písmenek jeho křestního jména Ozzy, vytetovaných na kloubech prstů. Drsný heavymetalista vyvolával soucit, působil vyžile a odpudivě. A dnes? Ozzy každý den hodinu a půl posiluje, přestal kouřit, nepije a drog se ani nedotkne. Spokojený, byť poměrně bláznivý život jeho rodiny sleduje díky seriálu na hudebnímu kanálu MTV deset milionů Američanů. Ozzymu se podařilo to, co už nečekal ani on sám – znovu se vrátil na vrchol světové popularity. A nemusel pro to udělat vůbec nic, tedy kromě toho, že si domů nechal nainstalovat dvanáct televizních kamer. Ty zaznamenávají každou minutu života jeho ženy Sharon a dvou ze tří dětí Jacka (16) a Kelly (17) šest dní v týdnu a stanice MTV pak záběry pouští v éteru. Reality show s názvem Osbournovi si rázem vydobyla postavení nejsledovanějšího pořadu na MTV a momentálně dokonce vůbec nejpopulárnějšího zábavního pořadu v USA. Každý, kdo show viděl, se musí nutně ptát, proč nesmiřitelný rocker na takový zásah do svého soukromí přistoupil. Jeho majetek je vyčíslen na 57 milionů dolarů, takže hlavním důvodem mohly těžko být jen peníze. Ozzy Osbourne se za svou takřka čtyřicetiletou hudební kariéru stal takovým fenoménem, že se nemusí bát ani o prodejní výsledky svých dalších desek. Až při pečlivém sledování života potřeštěné rodiny Osbournových vám dojde, že za vším stojí jeho žena Sharon. Byla to právě ona, která dostala nápad natočit televizní reality show o jejich rodině. Dělala si starosti s manželovou upadající popularitou i s jeho labilní povahou, bála se prý, aby se nevrátil k drogám. Takhle získala obojí: Ozzy je znovu nahoře a ještě ho má díky nainstalovaným kamerám pořád pod kontrolou.

Na zkoušky chodil bos

Zní to jako z románu Charlese Dickense: Malý John Michael Osbourne, jak se král temného rocku oficiálně jmenuje, se narodil v chudé anglické rodině v Birminghamu jako jedno ze sedmi dětí. Ještě na základní škole měl jenom jedno tričko, jedny kalhoty a jednu bundu. Od té doby se datuje jeho přezdívka Ozzy, kterou na něj pokřikovali jeho spolužáci, když si chtěli zkrátit jeho příjmení Osbourne. Dyslektik, dysgrafik, s agresivními sklony a notorickými problémy se záškoláctvím přestal chodit do školy ve svých patnácti letech. Pomáhal v instalatérství a jeho pozdější spoluhráči z kapely Black Sabbath o něm dodnes říkají, že občas přišel na zkoušku bos, protože neměl na boty. Mladý Osbourne často kradl v obchodech. Jednou ho přistihli a na šest týdnů zavřeli do vězení. Právě tam si Ozzy na klouby svých prstů amatérsky vytetoval písmena křestního jména. Strašně chtěl mít kapelu. Založil jich hned několik, ale žádná z nich neměla valný úspěch. Zrodu heavymetalové legendy Black Sabbath předcházela náhoda, jak se tak ostatně stává docela často. Ozzy šel se svými spoluhráči tehdejší kapely Earth do kina, které se jmenovalo "Black Sabbath", na horor. "Jak to, že jsou lidi ochotný platit dobrý peníze za něco, co je vyděsí?, ptali jsme se. Zkusíme to taky tak a změníme image," popisoval pozdější diskusi v kapele Osbourne v rozhovoru pro americký časopis Rolling Stone. Psal se rok 1969.

Střepy v těle

Devět let poté, v roce 1978, ho z Black Sabbath vyhodili. S Ozzyho závislostí na tvrdých drogách, práškách a alkoholu se to nedalo vydržet. Osbourne chtěl spáchat sebevraždu. V té době přichází na scénu Sharon, dcera jeho tehdejšího manažera. Schopná obchodnice a rázná žena vzala osud upíjejícího se Ozzyho do svých rukou. Byla to ona, kdo ho dotlačil k prvnímu samostatnému koncertu, který odstartoval jeho nevídaně úspěšnou sólovou kariéru. Excentrický Ozzy v osmdesátých letech ventiluje své depresivní stavy mysli na koncertech. Při jednom z vystoupení v roce 1983 se dostal do takové extáze, že živému netopýrovi před zraky šokovaných fanoušků ukousl hlavu. Odporný výjev heavymetalového ďasa s netopýří krví na obličeji znechutil Američany natolik, že mu do několika států zakázali vstup. Ani pořadatelé koncertů se moc neradují z toho, když má Ozzy Osbourne vystoupit právě v jejich objektu. Rozvášnění metaloví příznivci během koncertu podléhají destruktivním náladám a obsesivně rozmlátí všechno kolem. Jedna z největších škod, kdy fanoušci rozřezali sedadla a zničili techniku ve sportovní hale v New Jersey, stála Ozzyho osmdesát tisíc dolarů (zhruba dva a půl milionu korun). Nejtvrdší rána ale pro zpěváka přichází až o několik let později. V roce 1982 se nešťastnou náhodou zabije jeho nejlepší přítel a kytarista skupiny Black Sabbath Randy Rhoads. Zatímco Ozzy se Sharon spali v přistaveném autobuse, Rhoads nasedl pod vlivem kokainu do malého letadla, nezvládl řízení, narazil do autobusu a proletěl nedalekým domem, který vybuchl. V domě bydlel hluchý muž, kterého tehdy Ozzy vytáhl z hořících trosek a zachránil mu tak život. Rhoadsovi, pro kterého tehdy Osbourne do budovy běžel, už pomoci nestihl. "Kdyby nebylo Sharon, pravděpodobně bych v tom letadle seděl taky. Tisíckrát mi to prolítlo hlavou. Byl bych dneska mrtvej," uvedl v rozhovoru pro britský hudební časopis New Musical Express. Za čtyři měsíce poté se s Sharon oženil. O dva roky později visí jeho život na vlásku znovu. Natáčel v Londýně videoklip, ve kterém mělo efektně vybuchnout zrcadlo. Místo umělého ale technici omylem nastavili opravdové, skleněné. Roztříštěné, prakticky neviditelné střepinky zůstaly na Ozzyho těle. Cestou zpátky do Spojených států je však tlak vzduchu v letadle protlačil pod kůži a Ozzy upadl do bezvědomí. Okamžitě po přistání v New Yorku jej v agónii odvezli na operaci a Osbourne musel na poslední chvíli zrušit devítiměsíční turné.

Zabil jsi nám syna!

Smutek a bezmoc byly Ozzyho hlavní pocity, když jej v lednu roku 1986 zažalovali rodiče teenagera Jacka McColluma za to, že jejich synovi vzal život. Mladý McCollum spáchal sebevraždu ve chvíli, kdy poslouchal Osbournovu skladbu "Suicide Solution" (v překladu zhruba "Řešení sebevraždou"). Soudní proces se táhl šest let a americká veřejnost zpěváka obviňovala z toho, že svou manickou produkcí motivuje své fanoušky k sebevraždám. Ozzyho nakonec osvobodil až Nejvyšší americký soud, když upřednostnil svobodu projevu nad zodpovědností za poselství umělce. Posedlost sebou samým se projektuje do celé Osbournovy tvorby. Jeho koncertní turné se jmenují Ozzfest, albům dává názvy jako "Ozzman Cometh" (v překladu: Kometa Ozzmana), "The Ultimate Ozzy" nebo "Ozzmosis". Do "ozzybyznysu" už zapojil i své ratolesti: Titulní skladbu jeho nového alba, soundtracku z reality show Osbournovi na MTV, zpívá jeho sedmnáctiletá dcera Kelly. Vypůjčila si ji od Madonny a jmenuje se "Papa, don't preach", tedy v překladu: Táto, přestaň kázat.