Akce policie ve škole byla zákonná, říká inspekce
Mladá fronta DNES (20. 5. 2002), autor: (prk, ned)

Rokycany - Inspekce ministra vnitra nezjistila nic špatného na postupu policistů, kteří se zapojili do neobvyklého protidrogového tažení ředitele rokycanského Středního odborného učiliště Václava Vilda. Ten v dubnu pozval do školy policisty se speciálně cvičenými psy, kteří měli pomoci zjistit, zda školáci nenosí po kapsách či v aktovkách drogy. "Policisté svou účastí při akci neporušili zákon či interní předpisy. Zjistili jsme, že žáci a rodiče proti tomu nijak neprotestovali," řekl šéf inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin. Verdikt tak vyjasnil otázky, zda policie nezneužila své pravomoci a zda nebyla pošlapána základní lidská práva. Ředitel rokycanských policistů Josef Křížek sdělil, že pokud by ředitel školy policisty znovu požádal o podobnou spolupráci, vyšel by mu vstříc. "Pokud bude existovat důvodné podezření, že mezi učni jsou drogy, bude tato akce se služebními psy na místě," prohlásil Josef Křížek. I když policisté jsou připraveni opět přijít do učiliště se psy, není jisté, zda k tomu budou mít ještě příležitost. Metoda vyvolala diskuse na ministerstvu školství, jež ji považuje za nestandardní projekt. Verdikt však ještě na ministerstvu nepadl. "Pokud ministerstvo bude proti, tak už tyto akce nebudeme dělat. Uvidíme, jak rozhodne, sdělil ředitel učiliště Vild.

Řekli o nasazení policejních psů při hledání drog v budově rokycanského učiliště:

* Šéf inspekce ministerstva vnitra Mikuláš Tomin: "Policisté neporušili zákon ani interní předpisy. Zjistili jsme, že žáci a rodiče proti tomu nijak neprotestovali."

* Ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd Vladimír Balaš: "Když škola rodiče o akci informovala, těžko se na tom dá najít chyba."

* Ředitel odboru pro mládež ministerstva školství Jindřich Fryč: "To není prevence, jak si ji představuje ministerstvo."

* Ředitel učiliště Václav Vild: "Tento způsob patří do škály nástrojů, jimiž lze bojovat proti drogám mezi mládeží."