Boj proti drogám a politika
ČT 1 (30. 5. 2002), pořad: Report

VOLBY 2002

Šárka BEDNÁŘOVÁ, moderátorka
Již téměř tři a půl roku platí přísnější protidrogové zákony. Držení drog je od té doby trestný čin. Je tato novela zákona účinná? Jak funguje na severní Moravě a ve Slezsku v praxi, to je dnešní závěrečné téma volební publicistiky.

Jiří LOUČKA, redaktor
"Potřebujeme účinněji bojovat s drogami," křičela policie a někteří poslanci na konci devadesátých let. Ministerstvo vnitra a zákonodárci mužům zákona vyhověli, od prvního ledna 1999 platí novela dvou drogových zákonů. Od předchozích se liší pouze tím, že navíc trestají držení drogy pro vlastní potřebu. Poslanci dali lidem najevo, že jim vadí konzumace všech drog s výjimkou alkoholu a nikotinu. Novela zákona trestá i ty lidi, kteří nedělají nic jiného, než drogy berou, to do té doby nebylo. Jak po třech a půl letech protidrogové zákony fungují na severní Moravě a ve Slezsku?

Cyril SVOBODA, předseda KDU-ČSL
Až do té doby stát, když měl zasáhnout proti dealerům, stát rozumíme policii, vyšetřovatele, státní zástupce, soudce, tak museli prokázat vedle fakticity té držby, že mám drogu, tak ještě úmysl, že mám pro druhého. A ten zákon udělal to, že řekl: "Státe, abys mohl bojovat proti dealerům, tak tě zbavíme té povinnosti prokazovat, že ´to máš pro druhého a stačí, že tu drogu držíš a můžeš jít za mříže.´"

Martin ŘÍMAN, poslanec ODS, krajský leader
Je něco jiného, když najdete náhodně drogu u svého šestnáctiletého dítěte, a pokud by měl být trestán, zavřen, tak by mu to zničilo život. A je něco úplně jiného najít drogu u někoho, u kterého je velmi, velmi vysoká pravděpodobnost, že to je například dealer. To není věc, kterou lze nějakým způsobem vyznačit v zákoně jednou pro vždy.

Lubomír ZAORÁLEK, poslanec ČSSD, krajský leader
Každý zákon má riziko, že se dá nějakým způsobem zneužít a je třeba, abychom se zabývali tím a kontrolovali to, jestli k tomu zákonu ..., jestli nedochází ke zneužívání toho zákona právě v tom smyslu, že by byli kriminalizováni ti, kteří drogu nedistribuují.

Karel VYMĚTAL, poslanec KSČM, krajský leader
Já jsem pro to, aby zákon byl daleko tvrdší. Mohli bychom si vzít příklad z Thajska. Já si myslím, že bychom neměli problémy potom.

Jiří LOUČKA, redaktor
Zvolení zástupci stanovili občanům pravidla hry. Záleží na každém, jestli je bude dodržovat, nebo ponese následky. Novela zákona hovoří o tom, že kdo má větší než malé množství drog, tak mu hrozí až pět let vězení. Nejvyšší státní zastupitelství a policejní prezidium vydalo směrnici, která určila větší než malé množství drog, je to ale pouze směrnice a ne zákonná norma, takže není závazná ani pro policisty a státní zástupce a ani pro soudce.

Tomáš LANDSFELD, kriminalista MŘ Policie České republiky v Ostravě
Máme na tuto problematiku /nesrozumitelné/, kteří se snaží tuto problematiku řešit komplexně, to znamená, že se soustředí na ty střední články distribuce drog a pokud se týká jednotlivých konzumentů drog, tak tyto stíhá jenom ve výjimečných případech.

Libor CHVÍLA, primář toxikologie Psychiatrické léčebny v Opavě
Nemyslím si, že by tím přibylo nebo ubylo lidí toxikomanů, lidí, kteří potřebují léčbu, kteří se objevují v rámci psychiatrických léčeben nebo ambulancí.

Andrea ADAMOVSKÁ, vedoucí Doléčovacího centra pro narkomany v Ostravě
Z besed zjišťujeme, že kouří marihuanu snad každý druhý mladý člověk, a to už i na základních školách. Věk zneužívání drog se také velmi snižuje, dneska už je to kolem dvanácti až třinácti let.

Jiří LOUČKA, redaktor
Měla by se nejrozšířenější státem zakázaná droga marihuana v České republice legalizovat? Měli by zákonodárci následovat své kolegy z Holandska, Švýcarska, Dánska a Belgie? Tam si lidé mohou v určených městech a za stanovených podmínek marihuanu koupit.

Andrea ADAMOVSKÁ, vedoucí Doléčovacího centra pro narkomany v Ostravě
Například s marihuanou je to daleko větší trend, je to nyní módní trend.

OSOBA, klient Doléčovacího centra pro narkomany v Ostravě
Člověk se po ní směje, lépe vnímá muziku, baví se a když trávu kouří déle, tak se to změní a nemusí mu být po ní dobře.

Libor CHVÍLA, primář toxikologie Psychiatrické léčebny v Opavě
Dokud tito lidé nezískají nikdy práci, dokud je budou prostě závodní lékaři považovat za jaksi problematické, dokud je bude policie za to zavírat, tak v tom případě tato společnost není nachystána na to, aby s marihuanou uměla žít.

Lubomír ZAORÁLEK, poslanec ČSSD, krajský leader
No, když jsem byl hodně mladý, tak jsem s některými lehčími drogami asi trochu experimentoval. Když o tom mluvím samozřejmě s těmi mladšími, tak mě přesvědčují, že v tom riziko není, ale to jsou podle mě jenom dohady a já tomu spíš nevěřím, proto jsem proti legalizaci.

Martin ŘÍMAN, poslanec ODS, krajský leader
Jedna část ODS je pro legalizaci, ta druhá, myslím, že větší, je proti, myslím, že je to tak v každé straně, je to spíše lidský než politický problém.

Karel VYMĚTAL, poslanec KSČM, krajský leader
Já si nemyslím, že by holandský systém mohl být převeden do České republiky, to si v žádném případě nemyslím. Už jenom proto, že chápání demokracie v České republice je takové, že z některých měst by se velice brzy stala města jakákoliv.

Andrea ADAMOVSKÁ, vedoucí Doléčovacího centra pro narkomany v Ostravě
Lidé, kteří budou chtít brát drogy, tak budou brát drogy, ať jsou zákony jakékoliv.