Mladí z celého světa vítali slunovrat
Lidové noviny (22. 6. 2002), autor: reuters, ozi

Na 16 000 lidí se sešlo ve Stonehenge v době, kdy zbytek Anglie sledoval fotbalový zápas s Brazílií

Nejdelší den v roce je určen pohanským oslavám, kvůli kterým se na keltském obřadním místě v jižní Anglii sešli lidé z celého světa.

STONEHENGE - Více než 16 000 lidí se včera sešlo na prehistorickém keltském obřadním místě v anglickém Stonehenge, aby přivítali letní slunovrat. Mladí lidé z celého světa tančili a vířili v ranním oparu za zvuku bubnů, píšťal a všeobecného halasu. Zatímco většina Angličanů si nastavila budík na ráno tak, aby mohli sledovat fotbalový zápas s Brazílií v rámci mistrovství světa, 16 000 lidí se rozhodlo přivítat nejdelší den v roce na pláni v Salisbury v jižní Anglii. Druidové, zástupci hnutí New Age, Hare Krišna a mnozí další se rozhodli oslavit pohanský svátek podle svého vlastního gusta. "Je úžasné sejít se na takovém místě a oslavovat s takovou energií dnes, kdy je slunce na svém vrcholu," řekla 37letá žonglérka s ohněm Jane Parkerová. Oslavy začaly již ve čtvrtek večer. Na místě se sešla pestrá směsice spiritualistů, druidů a mladých maminek s dready na hlavách. Za rozbřesku se druidové (skupina, která se hlásí k odkazu pohanského náboženského řádu z dob keltské Británie) připojili k ostatním a zpěvem vítali den. Kromě pozitivní energie však prý byla ve vzduchu cítit i marihuana. Stonehenge, který je tvořen kruhem kamenů zvaných menhiry, tak letos zažil největší návštěvnost od roku 2000, kdy byl znovu otevřen veřejnosti. V roce 1985 jej úřady zavřely poté, co u příležitosti oslav letního slunovratu došlo ke střetům mezi policií a návštěvníky.

Účel megalitické stavby je zahalen tajemstvím

Kolem původního účelu megalitického Stonehenge, jehož vznik spadá do období mezi rokem 3000 a 1600 před Kristem, panují nejasnosti. Historici nevědí, zda byl kamenný kruh asi 125 kilometrů jihozápadně od Londýna vystavěn jako chrám, pohřebiště, kalendář či obřadní místo jiného typu. Místo je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů z celého světa. Ročně jej navštíví kolem jednoho milionu lidí. Ani Anglií netrpělivě očekávaný fotbalový zápas s Brazílií neodlákal nejvěrnější přívržence pohanských oslav. "Chtěl bych ten zápas sledovat, ale být tady je důležitější," řekl jeden z účastníků oslav.