Umělci se šli udat za propagaci drog
Mladá fronta DNES (3. 7. 2002), autor: Jan David

Holešovice - "Pusťte mě, jdu se udat," řekl včera na oddělení policie Prahy 7 v ulici Františka Křížka jeden z odpůrců nové verze zákona, která platí od pondělí a zavádí postih za šíření toxikomanie prostřednictvím médií. Na policii se včera dobrovolně přihlásili lidé, kteří se o den dříve zúčastnili koncertu Umění proti cenzuře. Právě v pondělí totiž začal nový zákon, proti němuž protestovali, platit. Na akci vystoupila dvacítka známých hudebních skupin a zpěváků. "Současná podoba paragrafu 188b zavání cenzurou a dá se snadno zneužít. Nejde o drogy, ale o svobodu slova," shodují se účastníci akce, kteří si jsou vědomi dopadů svého chování a stojí si za ním.

"Jedná se o cenzuru. Formu sebeoznámení na policii jsme zvolili, protože jsme se z ministerstva spravedlnosti dozvěděli, že výklad zákona podávají až orgány činné v trestním řízení," řekl včera těsně před odchodem na policii jeden z organizátorů a člen skupin Hudba Praha, Jasná Páka a Divoké srdce Michal Ambrož. Krátce před půl třetí odpoledne se v čele s právníkem vydal hlouček iniciátorů akce s třiadvaceti "sebeudáními", oklopen televizními kamerami a novináři s diktafony, přes ulici na policii. Tam už byli očekáváni, protože příchod byl oznámen předem. "Byli jsme domluveni i s kriminální policií, aby si z koncertu pořídila záznam na video. Jejich zástupci také byli na tiskové konferenci," řekl Ambrož. Krátce po zavření dveří místnosti v policejní budově z nich vyhlédl publicista Jiří X. Doležal, který je jedním ze sebeudavačů. "Pánové od policie se chovají velice slušně, ale úřední úkony si vyžádají určitý čas. Jsme tady dobrovolně a zatím není nikdo zadržen," řekl. Zadrženi nebyli ani po hodině. "Sepsali jsme protokol a doložili oznámení cédéčky i dalšími nosiči s písněmi. Teď nám nezbývá než čekat. Sám jsem se oznámil za tři skladby jako spoluautor textů i hudby," řekl Ambrož krátce poté, co vyšli s ostatními na ulici. Everybody smoking marihuana je refrén jedné z písní, kvůli které se oznámil. S ním prostřednictvím právníka i Jarmila Kaucká a Karolína Skalníková ze skupiny Hudba Praha. Jiná verze stejnojmenné písně byla důvodem pro Jima Čerta. Hudebníci ze skupiny Prohrála v kartách Filip Horáček a Martin Kontra uvedli jako důvod ke svému zatčení píseň Marihuana. Osobně se na policii udal i "konopný ombudsman" Marek Jehlička za propagaci marihuany na internetu a DJ Tráva za to, že vůbec existuje. Podle počtu prodaných vstupenek navštívilo pondělní akci na Štvanici na šest tisíc lidí, z nichž osm set podepsalo petici za zrušení nového odstavce. Počet podpisů tak vzrostl na téměř sedm tisíc. Přestože většina účastníků byli mladí lidé ve studentských letech, i mnoho dospělých lidí přišlo vyjádřit svůj nesouhlas s úpravou paragrafu 188b. "Jsem tady, protože mám tři děti a tohle téma mě zajímá. Nesouhlasím s představou, že na sobě nebudou moci mít třeba tričko s motivem marihuany - i tak se dá podle mě novela vyložit," řekla osmatřicetiletá návštěvnice koncertu Martina Šrubařová.

Šli se udat za drogy
Večerník Praha (3. 7. 2002), zdroj: čtk

Holešovice - Umělcům bojujícím proti cenzuře se jejich vlastní udání na policii nepovedlo. Hudebník Michal Ambrož, publicista Jiří X. Doležal ani další dvě desítky muzikantů, kteří se včera na obvodním ředitelství policie pro Prahu 7 udali, že porušují zákon o šíření toxikomanie, zadrženi nebyli. Pondělního koncertu Umění proti cenzuře se zúčastnilo více než 20 českých hudebních skupin a na pražskou Štvanici přišlo 6000 platících diváků. Cílem happeningu, jenž se uskutečnil první den platnosti novely týkající se šíření toxikomanie, bylo stažení celé této normy. "Policie nás vyslechla. Co se bude dít dál, je v rukou vyšetřovatelů. Zdá se, že jsme pravděpodobně nic nespáchali, protože bychom to museli spáchat prostřednictvím tisku, rozhlasu nebo televize," řekl novinářům Michal Ambrož, organizátor koncertu. Podle něj teď bude více záležet na médiích, jak se k celé kauze postaví a jak se bude o drogách dále psát. Mezi umělci, kteří se prostřednictvím Doležala udali na policii, byli například hudebníci ze skupiny Prohrála v kartách Filip Horáček a Martin Kontra, kteří jako důvod zatčení uvedli píseň Marihuana.