Veterinární správa radí rodičům: Dětem raději alkohol než psa
Zpravodajství ČTK (29. 5. 2002), autorka: REM

PRAHA 29. května (ČTK) - Pořídit dětem za vysvědčení živé zvíře nedoporučuje tradičně před koncem školního roku Státní veterinární správa. Živé zvíře potřebuje neustálou péči, upozorňuje v tiskové zprávě, kterou dnes obdržela ČTK, mluvčí správy Josef Duben. Současně rodičům radí, aby raději dětem koncem školního roku tolerovali pití alkoholu.

"Mnohem méně škody i starostí nadělá, když si odrostlejší potomek pořídí sám na jeden večer opičku," radí Duben v nadsázce.

Za nehoráznost považuje tuto větu primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov, i když není jasné, pro jak staré školáky je určena. Každý závislý člověk podle něj začíná "s opičkou na jeden večer". "Alkohol je startovací droga a děti v České republice se s ním seznamují jako dvanáctileté až třináctileté. V tomto věku se objevují i první závislosti," řekl ČTK.

Největším nebezpečím podle Popova je, že záliba v pití vede k tomu, že děti ochutnávají i další drogy. Za vysvědčení "opici" rozhodně nedoporučuje i proto, že lékaři každým rokem kolem vysvědčení zasahují při akutních otravách dětí alkoholem.

Podle Dubna přidělávají rodiče, které odmění dítě živým zvířetem, zbytečnou práci veterinárním lékařům, policistům i lékařům. Mnohem větší starost však přidělává společnosti alkohol, míní Popov.