ARCHIV /// ARCHIV /// ARCHIV /// ARCHIV /// ARCHIV /// ARCHIV /// ARCHIV /// ARCHIV

zpět na aktuální příspěvky 
Romy na ostravsku ničí drogy, oblíbili si zejména heroin 
Ostravské Romy podle ředitele Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse decimuje heroin. "Zkušenosti s drogami má minimálně polovina Romů. 
Hospodářské noviny (30. 7. 2001), autor: (čtk, krb)
Myšpulín bojuje proti drogám  (!) 
Bobík: "Vyhulit se je fakt dobrý. Jenom je škoda, že to tak škodí plicím, a rozhodně se mi nelíbí, že mi zavírají čtenáře jenom proto, že na zahradě pěstují pár kytek. Nehulím ještě dostatečně dlouho, ale kámoši, kteří kouřili v Amstru skanky deset let nonstop, už to do pusy nikdy nechtěj. Tak nevím..." 
Z květnového vydání časopisu Tripmag... 
Lidové noviny (24. 7. 2001), autor: Jan Pavelka
MYŠPULÍN protidrogovou prevenci asi nestudoval  (!) (!) 
Vycházím z toho, že "Myšpulínova přednáška" není recesistický žertík na účet stále méně úspěšných bojovníků proti drogám. Pokud je to míněno vážně, a všechno tomu nasvědčuje, tak jde o názorný příklad nešťastného pokusu o primární protidrogovou prevenci. Pokusím se vysvětlit proč. 
autor: Mgr. Petr Hromada, K-centrum Domus Šumperk
MYŠPULÍNOVA PŘEDNÁŠKA   (!) (!) (!) 
bez komentáře, to musíš vidět...
Droga extáze zhoršuje paměť, informuje vnitro 
Populární "klubová" droga extáze zhoršuje podle kanadských vědců paměť. 
Mladá fronta DNES (23. 7. 2001), autor: (ČTK)
Konopí láká narkomany 
Ze stvolů této technické rostliny budou odolné provazy. Hospodářské družstvo v Unhošti už několik let pěstuje na svých polích s podporou ministerstva zemědělství i konopí... 
Mladá fronta DNES (21. 7. 2001),| autor: (jum), nikoliv minarcik
Módní drogy 
Hitem sezony v oblasti drog jsou docela obyčejné prášky proti bolesti. Neznamená to, že by se snížila poptávka po ketaminu, extázi, DMT, kokainu či heroinu. Je to módní vlna, která zasáhla především umělce a další významné osobnosti. 
100+1 zahraniční zajímavost, autor: Time, New York
Vláda projedná zákon o trestní odpovědnosti mladistvých 
Zákon, který by měl upravit všechny aspekty trestání mládeže za porušení zákona, projedná ve středu vláda. Zákon má podle důvodové zprávy ministerstva spravedlnosti vytvořit systém specializovaných soudů mládeže a vymezit možné reakce na trestnou činnost mladistvých. 
Zpravodajství ČTK (16. 7. 2001), autor: JD
Drogová poradna je i na internetu 
Pro ty, kteří mají problémy s drogami nebo s nimi zatím jen experimentují, ale i pro jejich rodiče a blízké zřídilo občanské sdružení SANANIM drogovou poradnu on-line na internetové adrese www.drogovaporadna.cz. 
České slovo (14. 7. 2001), autor: (fa)
Scientologové se angažují v protidrogové kampani 
PRAHA 12. července (ČTK) - Takzvaná scientologická církev se zapojila vlastními aktivitami do protidrogové kampaně. Zatím se soustřeďuje na prevenci, ale její český mluvčí Jiří Voráček nevylučuje i rehabilitaci, v zahraničí již po léta praktikovanou. "Jsme proti drogám, a to i proti psychiatrickým - všechny ovlivňují tělo i mysl. To je naše misie," řekl ČTK. 
Zpravodajství ČTK (12. 7. 2001), autor: Petr Veber
Emaily pro marihuanu 
Reakce po vyhlášení ankety, zda legalizovat měkké drogy, či naopak jejich užívání a držení postihovat, její iniciátorku Ivanu Hanačíkovou překvapily. 
Mladá fronta DNES (12.7.2001), autor: (tn)
Drogy: pomáhala lékárna? 
Kriminalisté už asi patrně vědí, odkud pocházela surovina na výrobu pervitinu. Kontrola odhalila v jedné ze šumperských lékáren a ve dvou ordinacích praktických lékařů nadměrný pohyb solutanu - látky, ze které se droga vaří. Policie zatím odmítá sdělit, o kterou lékárnu jde, podle neoficiálních informací je to ale lékárna U Sv. Zdislavy v Temenici. 
Region, Šumperk a Zábřeh (10. 7. 2001), autor: (vav)
Poslední Learyho trip 
Psycholog, filozof, spisovatel, multimediální umělec, zpočátku uznávaný profesor na Harvardu Timothy Leary se proslavil především jako propagátor psychedelických drog. Byl kvůli nim vyobcován z vědecké obce, sám své přístupy nepřestal pokládat za vědecké - v pojetí psychedelik zohledňoval mystický aspekt těchto "starobylých svátostí" (určitý typ drogového opojení je odpradávna spojován s náboženským prožitkem). 
Mladá fronta DNES (9. 7. 2001), autorka: Alena Melichová
Organizátora nešťastné meditace považuje za podvodníka 
Kdo je Petr Chobot, při jehož semináři se předminulou sobotu v Praze čajem z durmanu přiotrávilo přes třicet lidí? "Není to nikdo jiný než podvodník," soudí po svých zkušenostech pětačtyřicetiletá Jarmila Novotná ze Šumperka. 
Moravský Sever, zaslal: Mgr. P. Hromada
KOUZELNÍKŮV ČAJÍČEK 
"Nyní se postavte do středu tohoto kamenného kruhu a zasaďte do něj semeno, které v sobě nese skvělou a zářivou verzi Země, ve které je svými lidmi ctěna a ověnčována. Použijte svého vědění o světle a svou vůli a vytvořte k aktivaci tohoto seménka živou záři." (Tak pravil Chobot) 
Reflex (4. 7. 2001), autor: Jiří X. Doležal 
Prázdniny - příležitost k poznání účinku drog 
Místo maximalizace výdajů na předcházení užití psychotropních látek peníze dostávají organizace pečující o lidi už drogující. Naopak organizace s programem alespoň trochu preventivním nedostávají od města nic. Uvedl to zastupitel města Brna Josef Kůta (KSČM). 
Haló noviny (3.7. 2001)
Na světě užívá zakázané drogy 180 miliónů lidí 
Až 180 miliónů lidí na celém světě užívá zakázané drogy; z nich 144 miliónů konzumuje marihuanu a hašiš, 29 miliónů povzbuzující látky na bázi amfetaminu, 14 miliónů kokain a 13,5 miliónu opiáty (z toho devět miliónů heroin). Vyplývá to z výroční zprávy OSN o trendech v oblasti zakázaných drog, která byla dnes zveřejněna na tiskové konferenci ve Vídni. 
Zpravodajství ČTK (3.07 2001)
Liberec ztratil pobytové protidrogové centrum 
Tvrdou ránu dostala liberecká protidrogová scéna. Pobytová část centra Locus, dnešní sdružení Příležitost, ukončila činnost. 
Autor: David Štverka, Mladá fronta DNES, Kraj Liberecký (3. 7. 2001)
Jiří X. Doležal – Ano, propaguji drogy! 
Nelze pouze vykřiknout, “Co je to za nesmysl!”, je nutné chopit se argumentace protivníka, mírně se s ní ztotožnit, potlačit negativní emoce a stejně chladně jako odpůrce argumentovat, ovšem zdravým a nezkaleným rozumem. 
Autor: Zbyšek Lorenz, předmět: Úvod do studia psychologie, seminární práce /poskytla J. Stehlíková/
Aplikační místnosti nebo šlehárny? 
Aplikační místnosti (též “centra hygienické aplikace”) představují zdravotnická zařízení, v nichž si mohou závislí za hygienických podmínek a beze stressu aplikovat přinesenou drogu; v některých zemích je jím dokonce droga (většinou farmaceuticky vyrobený heroin) vydávána. 
MUDr. Tomáš Zábranský, Ústav preventivního lékařství, LF UP Olomouc 
psáno pro Listy Prahy 1 a Neviditelného psa
www.abraka.cz, aneb poradenství po internetu 
Virtuální realita (zdánlivá skutečnost) internetového světa je pro mne analogií zdravého rozumu na kolektivní úrovni, jenž svým implicitním potenciálem tíhne k reálnému formování nového kvalitativního paradigmatu… 
40. Mezinárodní konference AT, Klient v síti "přesahy..." 
Příspěvek J. Minarčík (jum)
K - centrum asi povede policista 
NOVÝ JIČÍN (ny) - Nynější příslušník policie nejspíše bude podle nepotvrzených informací od 1. června stát v čele novojičínského K-centra. Střídá Bronislavu Papákovou, jež byla k onomu datu odvolána. 
Region, týdeník okresu Nový Jičín
Policie tvrdě postihla prodejce drog 
Policii na střední Moravě se nyní podařilo tvrdě zasáhnout proti regionálním výrobcům a prodejcům nejrozšířenější tuzemské drogy pervitinu. Detektivové, kteří se potíráním drog zabývají, odhalili v posledních měsících na Šumpersku a Olomoucku několik výroben a utajených distribučních sítí pervitinu a v rámci operace Jehla a dalších protidrogových akcí již zatkli téměř třicítku lidí. Policejní razie těžce dopadají i na samotné narkomany. 
Mladá fronta DNES, autoři: Rostislav Hanyš, Michal Šverdík
Sedm tun efedrinu 
Šumperská kriminálka zatáhla síť a výsledkem jsou čtyři zlikvidované výrobny pervitinu, sedm lidí ve vazbě, zabavená droga atd. atd. atd…., vyšetřování pokračuje.  
Zaslali Mgr. P. Hromada, M. Petřik - K-centrum Domus Šumperk
Jak se stát antidrogovým guru.  (!)  
To svinstvo je dneska všude. Narážíš na ně v reklamách, ve filmech, a dokonce i mezi svými kámoši... Ale ty si chceš uchovat čistou mysl, tělo i ducha. Jak na to? Rolling Stone to samozřejmě ví a taky ti to poví. 
Zdroj: www.rollingstone.cz poslal P. Hromada 
NEOBVYKLÝ ZPŮSOB, 
jak zabránit tomu, aby žáci nebrali drogy, zvolili na jedné střední škole v Košicích. V případě podezření, že některý žák je pod jejich vlivem, učitelé ho okamžitě nechají vyšetřit lékařem. O výsledku pak informují rodiče. 
Zdroj: TV Nova, poslal Tomas Zabransky MD
KE ŠVÝCARSKU PATŘÍ MARIHUANA  
K image Švýcarska už patří nejlepší hodinky na světě, čokoláda a fialová kráva Milka, stejně jako banky známé svou diskrétností. Nově se stalo zemí, kde si v klidu a legálně můžete v obchodech nakoupit marihuanu. 
Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, poslal Tomas Zabransky MD
Stát platí nepříliš známý časopis proti drogám.  
Půl milionu korun má letos od ministerstva školství obdržet na svou činnost čtvrtletní časopis Závislosti a my. Školám, které ho mají zdarma dostávat, ale chodí nepravidelně. (LN, Lucie Tvarůžková)
Nebezpečné názory protidrogových rodičů (!)   
Občanské sdružení Rodiče proti drogám se vyhýbá diskusi s odbornou veřejností, hájí jen svou "čistou pravdu" (LN, Jeroným Janíček jr.)
SOS aneb hrozí nám zánik 
Sedm let svého života jsem investoval jako terapeut v oblasti prevence drogových závislostí. 
(Jiří Minarčík)
děkujeme za vaše příspěvky...